Wiele mówi się o efekcie cieplarnianym, ale trzeba przyznać, że większość z nas zwraca uwagę na problemy środowiska dopiero wtedy, gdy nas dotyczą, a te dotyczą nas jak najbardziej. Wystarczy tylko wspomnieć o afrykańskich upałach, kiedy to temperatura dochodzi nawet do plus 40 stopni Celsjusza, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnym sezonie letnim może być jeszcze wyższa. To, że na dworze można usmażyć jajko czy zrobić jajecznicę pewnie przestaje być już zaskoczeniem, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że trudno nawet w domu wysiedzieć. Jak radzić sobie w upał i jak ochłodzić pomieszczenie?
Woda, dużo wody i jeszcze więcej wody
Zaczniemy może od truizmu, że trzeba pić dużo wody – to fakt pewny i niezaprzeczalny, jednak wiadomo, cały czas też pić nie można. Ale wodę można wykorzystać do przygotowania namiastki domowej klimatyzacji. Zawsze „coś” jest lepsze nić „nic”. Zatem należy nalać wody do wiader, misek, następnie porozmieszczać je po różnych częściach pomieszczenia czy domu. Warto także nalać wody do wanny. Takie rozwiązanie choć przynosi ulgę to jednak jest krótkotrwałe.
Mniejsze i większe sposoby na upały
Oczywiście, gdy sama woda nie wystarczy to czas pomyśleć i roletach. Na pewno dobrym wyborem są te zewnętrzne. Chronią one okna czy taras przed dostaniem się promieni słonecznych, co rzecz jasna może spowodować przegrzanie się mieszkania. Tańszym, choć całkiem dobrym rozwiązaniem są żaluzje i rolety wewnętrzne, przy czym musicie wiedzieć, że nie chronią one idealnie przed nagrzewaniem się szyb czy stolarki okiennej. Ponadto trzeba też zwrócić uwagę na sam materiał, który nie może przepuszczać światła. Jeszcze inną alternatywą są długie i grube zasłony, które także nie przepuszczają światła, jednak nie są w stanie ochłodzić pomieszczenia, jedynie nieco zatrzymają promienie. Musimy jeszcze wspomnieć o wadach, bo choć cena jest niska, to jednak nasiąkają one zapachem, a to oznacza, że w kuchni się nie sprawdzą.
Wietrzenie ma znaczenie – może lepsze wentylatory?
Chyba każdy wie, że wietrzyć mieszkanie trzeba, jednak nie każdy wie, jak poprawnie wietrzyć. Jeżeli w upały pootwieracie okna, to nie obniżycie temperatury w środku, lecz będzie ona jeszcze wyższa. Także uzyskanie przeciągu nie jest możliwe. Zatem wietrzenie powinno odbywać się wieczorem czy nocą, gdy temperatura spada i tylko wtedy rzeczywiście przyniesie Wam nieco ulgi, przynajmniej do rana, gdy znowu promienie „zapukają” do Waszego pokoju i stanie się bardzo ciepło. Stąd też około godziny 5-6 rano należy już okna pozamykać i spuścić żaluzje czy rolety.
Wraz z pojawiającymi się upałami must have stają się wentylatory i to do tego stopnia, że sprzedają się lepiej niż świeże bułeczki. A to z kolei przekłada się na fakt, że ceny są windowane. Ale jeżeli chodzi o samo chłodzenie, to rzeczywiście przynoszą ulgę, szczególnie, gdy strumień powietrza pada nam na twarz. Tyle, że mają też wady i pierwszą z nich jest to, że pobierają dużo energii, ale jeszcze większą wadą jest to, iż porywają drobinki kurzu i mogą przyczyniać się do rozwoju alergii. Ich użytkowanie może spowodować bóle reumatyczne, nie wspominając już o zapaleniu płuc. Takie rozwiązanie nie jest polecane nie tylko dla astmatyków, ale i alergików.
The winner is…klimatyzacja
Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest rzecz jasna montaż klimatyzatora. Oczywiście wybór ma znaczenie i zamiast modeli na kołkach, lepiej postawić na split czy też monoblokowy. Są efektywne i wcale nie takie drogie, a komfort, jakim można się cieszyć jest duży. Ale musicie też wiedzieć, że aby użytkowanie klimatyzacji było opłacalne, wygodne i zdrowe należy postawić na dobry model, a to oznacza taki, który nie pobiera dużej ilości energii. Do tego należy dokonywać regularnych przeglądów, bo w innym przypadku może dojść do zagrzybienia. Kluczem do sukcesu jest też odpowiednie ustawienie temperatury – dla zdrowia, ale i niższych rachunków nie można zbytnio ochładzać pomieszczenia. Zasadniczo powinno się utrzymywać temperaturę zaledwie o 5 stopni Celsjusza niższą, ale bądźmy szczerzy, latem to się nie sprawdzi. Jednak musicie wiedzieć, że nie należy schładzać pomieszczeń poniżej 20 stopni Celsjusza. Zużycie energii będzie duże, co przełoży się na wysoki rachunek. Nie zapomnijcie też o właściwym montażu, bo powietrze nie może być nawiewane bezpośrednio na Was. Notabene takie rozwiązanie jest też niezdrowe.
Jaką klimatyzację wybrać?
Po pierwsze zawsze z profesjonalnym montażem. Profesjonalny montaż to możliwość uzyskania fachowej porady co wybrać, dlatego warto zaprosić instalatorów na wizję lokalną jeszcze przed ostatecznym wyborem urządzenia.
Dlaczego warto wybrać profesjonalną firmę zajmującą się sprzedażą i montażem klimatyzacji?
Warto wspomnieć że 50% usterek jest skutkiem amatorskiego montażu. Ta statystyka powinna wystarczyć wszystkim, którym zależy na oszczędności i długiej, bezawaryjnej eksploatacji. Problemy z montażem mogą dotyczyć już samej jednostki zewnętrznej. Nie chodzi nawet o niewłaściwy montaż, ale o nieodpowiednie usytuowanie. Jeśli bezpośrednio na nią padają promienie słoneczne, to nie może efektywnie pracować, a także cały układ klimatyzacji wymaga większego poboru energii, a zatem generuje większe koszty. Nieszczelności w układzie i zanieczyszczenie czynnika chłodniczego czy też jego nadmierny ubytek może doprowadzić do awarii sprężarki. Podobnie rzecz ma się z niekontrolowanym wyciekiem skroplin, spowodowanym nieprawidłową instalacją układu skraplania. W takiej sytuacji zamiast spływać do kanalizacji gromadzą się na tacy ociekowej i uszkadzają jednostkę. Profesjonalna firma takim sytuacjom zapobiegnie. Doradzi co jaki czas najlepiej wykonywać przegląd, dzięki temu możliwe będzie regularne czyszczenie wnętrza urządzenia, czy też wymiana lub czyszczenie filtrów.
Jaką klimatyzację wybrać? Co mamy do wyboru jeśli chodzi o system klimatyzacji?
Oczywiście ktoś może powiedzieć, że klimatyzacja monolityczna nie wymaga jednostki zewnętrznej ani wykwalifikowanych monterów. Faktem jest, że może ją zamontować także inna firma, jednak istotne jest także, że decydując się na taką, która zajmuje się zarówno sprzedażą urządzeń, jak i montażem, można zyskać fachowe doradztwo. W ten sposób można dowiedzieć się czy klimatyzator, który chce się zakupić będzie w danych warunkach efektywny. Profesjonalista doradzi nie tylko odpowiednią moc urządzenia, ale również takie, które będzie mało awaryjne. Oczywiście klimatyzacja typu monolit polecana jest wtedy, gdy niemożliwe jest zainstalowanie jednostki zewnętrznej. W innych przypadkach polecana jest klimatyzacja typu split lub multi-split albo najbardziej zaawansowane i złożone – VRF. Montaż jednostek split musi być wykonany przez specjalistów z wyżej wymienionych powodów. Taki system jest polecany ze względu na to, że ograniczony jest hałas wewnątrz, bo całość pracy wykonywana jest na zewnątrz, a jednostka wewnętrzna rozprowadza jedynie ochłodzone powietrze w pomieszczeniu. W przypadku monobloków mamy do czynienia z mniejszą mocą, ale również większym hałasem. Nadają się one do niewielkich mieszkań, trzeba liczyć się również z koniecznością usuwania skroplin ze zbiornika. Do większych mieszkań lepiej sprawdza się system split lub multi-split, a do dużych budynków – VRF.
Jakie jednostki wewnętrzne można wybrać do mieszkania lub domu?
Skoro już wiadomo jaki system klimatyzacji można wybrać do domu lub mieszkania, to warto zastanowić się nad tym, jakie jednostki wewnętrzne będą odpowiednie. Najczęściej w systemie split stosowane są ścienne, montowane w górnej części ściany. Jeśli w mieszkaniu jest sufit podwieszany z wykończeniem kasetonowym, to doskonale sprawdzi się klimatyzator kasetonowy, który równomiernie rozprowadza powietrze po całym pomieszczeniu. Gdy brak miejsca na model ścienny, można zdecydować się na przypodłogowo-podsufitowy. W domach, gdzie znajduje się poddasze użytkowe z dużymi skosami albo w mieszkaniach z dużymi skosami, najlepiej sprawdzi się klimatyzator konsolowy. Tam, gdzie możliwe jest poprowadzenie kanałów, doskonały wyborem będzie klimatyzator kanałowy. Klimatyzatory typu split są droższe od monoblokowych. Wymagają kucia w ścianach i dość kosztownego montażu, niemniej jednak zapewniają niskie zużycie energii, dużą większą wydajność i cichszą pracę. Mogą być też opcjonalnie wyposażone w jonizację, która sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach biurowych, a także sterowanie. Dzięki niemu można pracę urządzenia regulować. W przeciwieństwie do klimatyzatorów monoblokowych są urządzeniami, które odprowadzają skropliny na zewnątrz lub bezpośrednio do kanalizacji. Można wśród nich znaleźć także urządzenia samoczyszczące.
Na koniec mamy nadzieję, że nasze rady się przydadzą i życzymy samych sukcesów w radzeniu sobie z upałem!