Udostępnij

Chcesz polepszyć swój dobrostan nie demolując ścian?

Dużą popularnością dla osób, które nie chcą ponosić wydatków związanych z montażem klimatyzacji w danym budynku czy mieszkaniu cieszą się klimatyzery domowe. Są to urządzenia, które nie wymagają prowadzenia rurek czy przewodów w ścianach, a także nie muszą być zasilane przez jednostkę zewnętrzną.

Czym są klimatyzery domowe?

Czy klimatyzery domowe można nazwać przenośnymi klimatyzatorami? Nie są one połączone z jednostką zewnętrzną klimatyzacji. Do efektywnego działania potrzebują jedynie napięcia sieciowego. Ich atutem jest na pewno mobilność. Bardzo często klimatyzery domowe wyposażone są w kółka. Klimatyzer chłodzi pomieszczenie przy pomocy wody i specjalnych wkładów chłodzących. Można powiedzieć, że jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy droższym klimatyzatorem, a mało efektywnym wentylatorem. Jego praca opiera się na wtłaczaniu do wnętrza gorącego powietrza, które następnie jest schładzane przez nasączone wodą wkłady i wyrzucane z powrotem do pomieszczenia. Dzięki wilgoci z klimatyzera powietrze staje się bardziej rześkie i chłodniejsze. Klimatyzer może być wyposażony w pompę wody, dzięki temu obniżanie temperatury powietrza jest efektywniejsze. Funkcją klimatyzera jest także nawilżanie i oczyszczanie powietrza.

Dziewczyna z wentylatorem

Czy klimatyzery domowe są efektywne?

Klimatyzer nadaje się do zastosowania w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach. Wydajność przeciętnego urządzenia pozwala na schłodzenie powietrza w pomieszczeniu wielkości 30 do 40 m2. Można ustawić go w sypialni, salonie, gabinecie, czy nawet kuchni. Najlepszy efekt uzyska się gdy ustawi się nawiew na użytkownika. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wentylatorów.

Atuty i wady klimatyzerów

Na pewno jednym z większych atutów jest cena urządzenia. W końcu można go zakupić już od kilkuset złotych. Zatem dla osób, które mają niewielki budżet, a chcą zapewnić sobie większy komfort w domu podczas upałów klimatyzer będzie dobrym rozwiązaniem. Na pewno zaletą jest również fakt, że nie tylko ochładza powietrze, ale również je nawilża i oczyszcza, zatem jest urządzeniem 3w1. Nie generuje też bardzo dużo hałasu, co pozwala skupić się w trakcie pracy czy zasnąć w łóżku w sypialni. Na pewno jeśli pomieszczenie jest większe niż 40m2, to klimatyzer nie będzie wystarczającym rozwiązaniem. Trzeba również uważać z wilgotnością powietrza, którą zwiększa użytkowanie tego urządzenia. Wilgoć może wnikać w ściany, co będzie problemem w przypadku słabo wentylowanych czy rzadko wietrzonych pomieszczeń. Należy zdawać sobie sprawę, że efekt chłodzenia w małym pokoju będzie odczuwalny, ale nie będzie spektakularny.

Czy warto wybrać klimatyzer zamiast klimatyzatora?

Tutaj odpowiedź zależna jest przede wszystkim od potrzeb i wymagań danego użytkownika. Wybierając klimatyzator można efektywnie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu dzięki zastosowaniu czynnika chłodzącego i utrzymać ją przez dłuższy czas. Co więcej można ustawiać kierunek i siłę nawiewu, a także docelową temperaturę. Do tego klimatyzator oczyszcza powietrze, dzięki zastosowaniu zaawansowanych filtrów HEPA. Jest jednak także urządzeniem na które nie każdy może sobie pozwolić i wymaga profesjonalnego montażu. By użyć klimatyzera nie potrzebujemy kucia w ścianach czy planowania rozmieszczenia jednostki zewnętrznej czy wewnętrznej. Jednocześnie nie możemy osiągnąć określonej temperatury we wnętrzu, a jedynie odrobinę zwiększyć komfort przebywania w nim. Klimatyzer nie zapewni chłodzenia i ogrzewania w ramach jednego urządzenia tak jak klimatyzator. Na pewno sprawdzi się jednak do małych pomieszczeń i tam, gdzie nie ma problemów z wentylacją i nie ma obaw o zagrzybienie ścian. Jeżeli zależy Wam na tanim, dość efektywnym urządzeniu chłodzącym do małego pokoju, klimatyzer do domu może się sprawdzić.

Na pewno pewną uciążliwością jest fakt, że przy użytkowaniu klimatyzera trzeba stale dbać o dolewanie wody bądź wrzucanie kostek lodu, by urządzenie mogło pracować efektywnie. Na pewno najlepiej sprawdzą się klimatyzery wodne wyposażone w pompę. Klimatyzery oparte na wkładach chłodzących będą mniej wydajne.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *