Udostępnij

Klimatyzacja domowa musi być poddawana regularnym przeglądom. Niezależnie czy ma się jeszcze gwarancję na urządzenie, czy też nie jest to konieczne. Jeżeli jesteście jeszcze przed montażem klimatyzacji, to na pewno chcecie wiedzieć jak wygląda serwis i ile kosztuje. Dlatego przedstawimy Wam, serwis klimatyzacji krok po kroku.

Dlaczego wykonywanie serwisu klimatyzacji jest konieczne?

Klimatyzator jak każde urządzenie mechaniczne może ulegać awariom. Dotyczy to zarówno jednostki zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Ponadto w powietrzu znajduje się dużo zanieczyszczeń, które osadzają się na elementach mechanicznych i mogą mieć wpływ na obniżoną wydajność urządzenia, zwłaszcza gdy zapomina się o regularnym czyszczeniu filtrów. Wtedy grzyby i inne patogeny wraz z nawiewanym powietrzem dostają się do pomieszczenia i są wdychane przez użytkowników klimatyzacji, co ma negatywny wpływ na zdrowie. Jednak to nie są jedyne powody, dlaczego przynajmniej raz do roku trzeba wykonać serwis klimatyzacji. Konieczne jest sprawdzenie, czy poszczególne urządzenia działają poprawnie, czy odpowiednio odprowadzane są skropliny, a także czy cały układ jest szczelny. Nieszczelność klimatyzatora prowadzi do wycieku czynnika chłodniczego i nawet jeśli jest on ekologiczny i nie wpływa na degradację warstwy ozonowej, to jednak jego wyciek nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Ponadto duży ubytek czynnika chłodniczego prowadzi do awarii sprężarki i właściwie uniemożliwia korzystanie z klimatyzacji. Jeżeli klimatyzator użytkuje się także w okresie grzewczym do dogrzewania pomieszczeń, to kontrolę należy przeprowadzić przynajmniej dwa razy w roku. Przed sezonem zimowym (po sezonie letnim), a także po sezonie zimowym (przed sezonem letnim), czyli we wrześniu lub październiku, a także w marcu lub kwietniu.

dziewczyna stoi przy klimatyzatorze

Jakie czynności wykonywane są podczas serwisu klimatyzacji?

Wiele osób zastanawia się, jakie czynności obejmuje serwis klimatyzacji krok po kroku. Otóż jest to sprawdzenie funkcji urządzenia, prawidłowego działania nawiewu, wszelkich czujników, np. czujnika ruchu czy sterowania kierunkiem nawiewu oraz innych, które ma dany klimatyzator. Jednak właściwie jest to ostatnie, czym zajmuje się serwisant, bo na samym początku oczywiście musi zająć się oczyszczeniem urządzenia z kurzu, brudu, a także wszelkich patogenów. Przeprowadza zatem dezynfekcję, a nawet odgrzybianie, gdy zachodzi taka potrzeba. Czyści i dezynfekuje także filtry. Dokładnie czyści jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, a następnie sprawdza szczelność klimatyzacji i mierzy ubytek czynnika chłodniczego. Jeżeli jest go zbyt mało, to zostaje uzupełniony. Sprawdza wszystkie elementy elektryczne systemu, a także system odprowadzania skroplin. Może również wyczyścić skraplacz jednostki zewnętrznej. Następnie sprawdza czy klimatyzator działa prawidłowo, ewentualnie na nowo go konfigurując i sprawdzając poszczególne funkcje.

Jak wygląda odgrzybianie klimatyzacji i kiedy należy uzupełnić czynnik chłodniczy?

Jeżeli z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach to znak, że mamy do czynienia z zagrzybieniem. Serwisant może pozbyć się zarodników grzybów stosując jedną ze sprawdzonych metod. Wśród nich jest metoda piankowa, ultradźwiękowa albo ozonowanie. Metoda piankowa to po prostu rozpylenie substancji grzybobójczych na wszystkie elementy urządzenia. W ramach metody ultradźwiękowej najpierw aplikowany jest środek chemiczny w postaci płynu, a następnie używane urządzenie emitujące ultradźwięki i powodujące rozprzestrzenienie się środka grzybobójczego we wszystkich zakamarkach. Ozonowanie jest także skuteczną metodą niszczenia zarodników grzybów. Jeżeli chodzi o czynnik chłodniczy, to zawsze serwisant uzupełnia go według zaleceń producenta. Musi być to zatem czynnik chłodniczy stosowany w danym modelu klimatyzatora w ściśle określonej ilości.

Jaki jest koszt serwisu klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji może kosztować w 2023 r. od 350 zł wzwyż, bo wszystko zależy od tego, czy uzupełniany jest czynnik chłodniczy i czy wykonywane są dodatkowo jakieś naprawy. Obligatoryjnie wykonywane jest czyszczenie całego układu, w tym filtrów, a także sprawdzenie stanu instalacji.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *