Udostępnij

Jeżeli szukacie alternatywy dla klimatyzacji, która wymaga większej inwestycji, a także kucia w ścianach, to może być nią klimatyzator przenośny. Jeżeli zastanawiacie się czy, to dobry wybór, to z tego poradnika dowiecie się więcej na temat tego, jak działa.

Klimatyzator przenośny – jak działa?

Klimatyzator przenośny to urządzenie, które w można użytkować bez tworzenia kompletnych instalacji. Jest zbudowany z dwóch wymienników ciepła, sprężarki i zaworu rozprężnego, a także dwóch wentylatorów. Te ostatnie odpowiadają za przepływ powietrza pomiędzy wymiennikami. Parownik znajduje się wewnątrz przenośnego klimatyzatora, a skraplacz na zewnątrz. W klimatyzatorach przenośnych stosuje się czynnik chłodniczy, który krąży pomiędzy wymiennikami, przyczyniając się do schładzania powietrza w domu. Jak działa klimatyzator przenośny? Odbiera ciepło z powietrza w mieszkaniu poprzez parownik i oddaje ciepło przez skraplacz. Energię pomiędzy wymiennikami przenosi czynnik chłodniczy, a pod wpływem sprężarki i zaworu rozprężnego zmienia stan skupienia, oddając lub pobierając ciepło. Proces ten realizowany jest w trybie ciągłym, gdy urządzenie jest włączone. Aby działanie klimatyzatora przenośnego było skuteczne gorące powietrze jest oddawane na zewnątrz pomieszczenia. Proces wymaga zastosowania rury wyrzutowej lub agregatu.

klimatyzery domowe

Jakie są zalety klimatyzatorów przenośnych?

Klimatyzatory przenośne są mobilne i jest to ich największa zaleta. Można je przenosić w zależności od potrzeb do pomieszczenia, gdzie akurat potrzebuje się schłodzenia powietrza. Nie potrzeba prowadzenia przewodów, kucia w ścianach i po podłączeniu do prądu taki klimatyzator można od razu użytkować.

Czy klimatyzator przenośny wymaga odgrzybiania?

Niezależnie od tego czy używa się systemu klimatyzacji split lub multisplit czy też klimatyzatora przenośnego nie można zapominać o odgrzybianiu. Jeżeli klimatyzator przenośny jest użytkowany w okresie letnim, to po sezonie należy sięgnąć po odpowiedni preparat odgrzybiający. Gdy używa się klimatyzatora przenośnego także do ogrzewania, wtedy odgrzybianie trzeba przeprowadzić dwa razy do roku. Jest to bardzo istotne, bo jeśli wewnątrz urządzenia rozpocznie się proces namnażania się grzybów, to w trakcie pracy urządzenia będą się one przedostawać do pomieszczenia wraz ze schłodzonym powietrzem, a to negatywnie wpływa na zdrowie. Może przyczyniać się do alergii, astmy, ale i innych chorób układu oddechowego.

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator przenośny i gdzie się sprawdzi?

Wybierając klimatyzator przenośny, należy pamiętać, że na 10 m2 powinno przypadać 1 do 2 kW mocy klimatyzatora. Warto również zwrócić uwagę na generowany hałas, a także rodzaj czynnika chłodniczego. Warto pamiętać, że każdy klimatyzator przenośny musi odprowadzać ciepło na zewnątrz budynku. Alternatywą dla klimatyzatora z rurą wyrzutową, którą wystawia się przez uchylone okno, jest model ze specjalną uszczelką, którą nakłada się na szczelinę. W niej umieszcza się końcówkę rury i dzięki temu blokuje dostęp gorącego powietrza z zewnątrz i zwiększa wydajność urządzenia. Klimatyzatory monoblokowe można z kolei postawić na tarasie lub balkonie. Wyposażone są w nakładkę, która pozwala na wyprowadzenie rury na zewnątrz urządzenia. Rurę, która odpowiada za cyrkulację powietrza wpuszcza się do środka. Przy użytkowaniu klimatyzatorów przenośnych także należy pamiętać o regularnej wymianie lub czyszczeniu filtrów. Należy to robić co 2 tygodnie. Dzięki temu powietrze będzie nie tylko chłodne, ale również czyste i zdrowe. Urządzenie z zanieczyszczonym filtrem nie tylko działa nieefektywnie, ale również pobiera więcej prądu. Dlatego istotne znaczenie ma dbanie o klimatyzator. Z klimatyzatora przenośnego warto korzystać wszędzie tam, gdzie nie można korzystać z tradycyjnej instalacji klimatyzacji. Na pewno sprawdzi się w wynajmowanym mieszkaniu. Oczywiście będzie dobrym wyborem także dla tych, którzy nie chcą ponosić większego wydatku związanego z instalacją klimatyzacji. Na pewno są odpowiednim wyborem również tam, gdzie warunki techniczne lub architektoniczne nie pozwalają na montaż klimatyzacji składającej się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *