REKUPERACJA

Wszystko o wentylacji mechanicznej

rekuperacja

Właściwa i prawidłowo wykonana wentylacja jest niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Nowoczesna technologia pozwala stosować różnego rodzaju rozwiązania w tym zakresie. Doskonałym przykładem jest tu rekuperacja. Nie każdy jednak wie, co właściwie kryje się pod tym pojęciem, dlatego poniżej postaraliśmy się to wyjaśnić. Jako doświadczona firma posiadamy bowiem na ten temat sporą wiedzę, którą chcemy się podzielić z zainteresowanymi.

Klimatyzacja do domu
Informacje o montażu klimatyzacji
Serwis klimatyzacji

Co to jest rekuperacja?

W uproszczeniu rekuperacja to proces odzyskiwania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą specjalnego urządzenia. Oferowane przez naszą firmę rekuperatory służą do odzyskiwania ciepła i mogą stanowić element systemów klimatyzacyjnych. Dzięki zjawisku, jakim jest rekuperacja, możliwe jest uzyskanie wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła. System dostarcza świeże powietrze, które jest pozbawione dwutlenku węgla, a to oznacza, że obecne w pomieszczeniach osoby, mogą oddychać bez obawy o swoje drogi oddechowe.

Jak działają rekuperatory?

Działanie rekuperatorów jest bardzo proste i opiera się przede wszystkim o funkcjonowanie wymiennika ciepła. To właśnie ten element odgrywa najważniejszą rolę w całym urządzeniu. Budowa wymiennika, a także wykorzystany do jego wytworzenia materiał, pozwalają na efektywną i wydajną wymianę energii. Powietrze nawiewane znajduje się obok powietrza wywiewanego. Cały proces ma na celu dostarczenie świeżego i pozbawionego dwutlenku węgla powietrza do pomieszczeń.

Czy efektem działania rekuperatorów jest jedynie świeże powietrze?

rekuperacja - obrazek

Stosowanie rekuperacji w systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych pozwala dostarczać czyste i odfiltrowane powietrze do danego obiektu. Wszędzie, gdzie zamontowany jest system z rekuperacją, przez cały rok dochodzi do rozprowadzania powietrza po pomieszczeniach. Jednak efektem stosowania takiego rozwiązania nie jest jedynie wysokiej jakości powietrze. Dodatkowym plusem jest oszczędność na ogrzewaniu. Otóż system rekuperacji pozwala zminimalizować koszty ponoszone na ogrzewanie nawet o połowę. Rekuperacja stosowana jest nie tylko w klimatyzacji i wentylacji, ale także w przypadku zwiększania temperatury w piecach martenowskich czy też do podgrzewania powietrza, które przeznaczone jest do spalania w silnikach spalinowych. Ciepło z powodzeniem można odzyskiwać ze spalin oraz gazów wylotowych. Dzięki rekuperacji można je z powodzeniem dalej wykorzystać.

Zalety wykorzystywania rekuperatorów

Stosowanie rekuperatorów jest niezwykle korzystne zarówno dla zdrowia ludzi, jak i stanu całego otoczenia. Rekuperacja oprócz tego, że pozwala cieszyć się świeżym powietrzem przez cały czas bez konieczności wietrzenia pomieszczeń, gwarantuje także wiele innych korzyści. Są to przede wszystkim:

 • oszczędność pieniędzy – odzysk ciepła umożliwia zminimalizowanie kosztów ponoszonych na rzecz ogrzewania. Nie dochodzi bowiem do żadnych strat ciepła w budynku,
 • przyjemny zapach w budynku – pomieszczenia, w których zamontowany jest system z rekuperacją, cechują się świeżym i przyjemnych zapachem,
 • brak konieczności otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń,
 • ciągła wymiana powietrza,
 • dostęp do pozbawionego dwutlenku węgla powietrza w całym budynku.

Zalet stosowania rekuperacji jest bardzo wiele, dlatego nasza firma zajmuje się tym na co dzień. Oferujemy swoim klientom jedynie sprawdzone i skuteczne rozwiązania w tym zakresie. W przypadku obiektów, gdzie jedyna obecna wentylacja to grawitacyjna dochodzi do sporych strat ciepła. A to oznacza znacznie większe koszty. Można je jednak skutecznie obniżyć! Dla przykładu domy i budynki pasywne lub energooszczędne wyposażone są dzisiaj w klimatyzację z rekuperacją, gdyż jest to jedyne słuszne i naprawdę oszczędne rozwiązanie.

Rekuperacja – ograniczenia

Niektórzy uważają, że rekuperacja to alternatywa systemu grzewczego. Niestety, w naszym klimacie rekuperacja nie zastąpi ogrzewania.

 • Rekuperacja nie będzie chłodzić aż tak skutecznie,  jak klimatyzacja. Oczywiście odzyskiwanie ciepła siłą rzeczy musi powodować gdzieś jego ubytek, a więc chłodzenie.
 • Pewne jest to, że rekuperacja ogranicza użycie energii.

Co oferuje nasza firma?

Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu systemów klimatyzacyjnych z rekuperacją. Swoje usługi kierujemy zarówno do klientów prywatnych, jak i biznesowych. Wykonujemy montaż rekuperacji nie tylko w domach, ale także firmach. Naszym celem jest zaspokojenie oczekiwań i potrzeb wszystkich naszych klientów. Oferujemy różnego rodzaju systemy, które dostosowujemy do wymagań klientów. Zawsze gwarantujemy najwyższą jakość produktów i usług.

Zapraszamy do kontaktu jeżeli szukasz najlepszego klimatyzatora dla siebie i swojego domu. Do końca roku oferujemy Państwo 5% upustu na wszystkie urządzenia do użytku prywatnego na hasło „KLIMA”

Rekuperacja – dla kogo?

rekuperacja

Jeśli nie wiesz, czy rekuperacja to rozwiązanie dla Ciebie – skontaktuj się z nami, a dowiesz się wszystkiego! Jako profesjonaliści doradzamy naszym klientom najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązania, które spełnią wszystkie ich oczekiwania. Celem stosowania rekuperacji jest przede wszystkim odzyskiwanie ciepła. Rozwiązanie to nie zastępuje jednak systemu grzewczego. Jest to jedynie uzupełnienie klimatyzacji i wentylacji.

 • Dostosowany i prawidłowo wykonany system rekuperacji polecany jest osobom, które:
 • pragną cieszyć się świeżym powietrzem we własnym domu lub firmie,
 • chcą oszczędzić na ogrzewaniu i kosztach eksploatacji domu lub firmy,
 • oczekują pozbawionego zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach domowych lub firmowych,
 • szukają skutecznego i efektywnego rozwiązania.

Wentylacja z rekuperacją to rozwiązanie skuteczne i wydajne. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu strat energii, chcesz oddychać świeżym powietrzem i szukasz nowoczesnego rozwiązania – skontaktuj się z nami! Udzielamy porad i chętnie dzielimy się swoją wiedzą.

Masz więcej pytań o rekuperacji, lub chcesz wiedzieć czy będzie opłacalnym rozwiązaniem w Twoim wypadku? Zapraszamy.

Zapraszamy do kontaktu

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości