Naprawa klimatyzatorów – co warto wiedzieć?

Udostępnij

Kiedy klimatyzator nie działa tak jak na początku czy już krótko po montażu jego efektywność nie jest odpowiednia, to konieczny może być serwis i wyeliminowanie usterek. Naprawa klimatyzatorów może obejmować szereg różnych czynności. Może mieć miejsce na skutek wykrycia nieprawidłowości, ale i przy rutynowej kontroli urządzenia w ramach przeglądu. Im szybciej wykryta zostanie usterka, tym łatwiej będzie ją wyeliminować, a przez to nie nastąpić większa awaria. Co warto wiedzieć na temat naprawy klimatyzatorów?

Jakie symptomy wskazują na konieczność wezwania serwisu klimatyzacji?

naprawa klimatyzatorów co warto widzieć

Warto wiedzieć, że poprawnie działający klimatyzator jest raczej cichy, pracuje efektywnie przy niewielkim zużyciu energii. Oczywiście mowa o nowoczesnych jednostkach wyposażonych w czynnik chłodniczy R32. Powietrze przy użytkowaniu klimatyzatora powinno być czyste i pozbawione odorów. Warunkiem utrzymywania tak działającej klimatyzacji jest jej regularny serwis, jeśli się go zaniecha, to niestety bardzo szybko dojdzie do zanieczyszczenia danej jednostki oraz przykrych konsekwencji zdrowotnych, a także awarii sprężarki w urządzeniu chłodzącym. Jeżeli klimatyzator pracuje głośniej niż dotychczas, odczuwalny jest zapach spalenizny albo inny odór albo urządzenie słabiej chłodzi, to trzeba wezwać serwis klimatyzacji, by zajął się najpierw przeglądem, a potem ewentualną naprawą klimatyzatorów i konserwacją. Jeżeli elementy mechaniczne urządzenia, kontrolki czy bezpieczniki działają nieprawidłowo, to oczywiście serwisant musi sprawdzić co się dzieje. Podobnie rzecz wygląda w przypadku wycieku wody z parownika.

Naprawa klimatyzatorów z ochroną gwarancyjną lub w ramach usługi pogwarancyjnej

Jeżeli awaria klimatyzatora nastąpi w czasie trwania ochrony gwarancyjnej, to może się okazać, że urządzenie może zostać naprawione bez ponoszenia kosztów, a w przypadku większej awarii nawet wymienione. W przypadku zakończenia okresu gwarancyjnego oczywiście też można skorzystać z pomocy w przypadku awarii urządzenia. W tym przypadku cena zależna jest od rodzaju awarii, a także ilości prac, które trzeba wykonać. Niezależnie od tego czy okres gwarancji jeszcze obowiązuje, czy też nie, przeglądy powinny być wykonywane dwa razy do roku – jesienią i wiosną.

Jakie są najczęstsze awarie klimatyzatorów i jak można je rozwiązać?

Wśród najczęstszych awarii klimatyzatorów należy wymienić: zanieczyszczenie bądź zagrzybienie urządzenia, ubytek czynnika chłodniczego w układzie, brak odpowietrzenia, a w konsekwencji niemożność odprowadzenia wilgoci ze skraplacza. Może nastąpić wyciek wody z parownika, zwłaszcza gdy układ odprowadzania wody nie jest odpowiednio poprowadzony. Oczywiście samodzielne usunięcie awarii nie jest możliwe i od razu najlepiej zadzwonić po serwis klimatyzacji, który zajmie się problemem fachowo. Jeżeli chodzi o zagrzybienie, to są trzy metody usunięcia problemu. Metoda piankowa polega na rozpyleniu środka chemicznego. Można też wykonać ozonowanie, które zabija wszelkie drobnoustroje. Dobrym wyborem jest także metoda ultradźwiękowa, która łączy pokrycie powierzchni urządzenia płynem dezynfekującym, który przy użyciu urządzenia emitującego dźwięki o częstotliwości 1,7 Hz zmienia się w parę i dociera do wszystkich zakamarków klimatyzatora. Jeżeli system odprowadzania wilgoci został nieprawidłowo wykonany, to serwisant wykona prawidłowe odprowadzenie wody z tacy ociekowej na zewnątrz lub do klimatyzacji.

Profilaktyka najlepszą receptą na częste naprawy klimatyzatora

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto regularnie wykonywać przeglądy klimatyzacji. Zalecane jest to przynajmniej raz do roku, ale jeśli klimatyzacja wykorzystywana jest nie tylko do schładzania powietrza latem, ale i dogrzewania zimą, to warto przeglądy wykonywać w październiku, a także kwietniu. W trakcie przeglądu serwisant sprawdzi szczelność całego układu, a także zmierzy ilość czynnika chłodniczego. Jeżeli będzie go zbyt mało, napełni klimatyzację. Dzięki temu unikniecie awarii sprężarki, która mogłaby skutkować nawet koniecznością wymiany urządzenia.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *