Klimatyzacja w domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Udostępnij

Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja w domu była niemal czymś nieosiągalnym, co w dużej mierze kojarzyło się czy to z luksusem, czy nawet ze swoistą ekscentrycznością. Swoją drogą wokół klimy narosło tak wiele mitów chyba rozpowszechnionych przez osoby, które nic na jej temat nie wiedzą. A jednak i to na całe szczęście, klimatyzacja cieszy się coraz większą popularnością i jak się okazuje wcale nie jest taka droga. Warto więc dowiedzieć się więcej na jej temat.

Krótko i na temat – jak działa klimatyzacja?

Zacznijmy może od początku. Klimatyzacja w domu to spore udogodnienie i wygoda. Wszak samodzielnie możecie wyregulować odpowiednią i zdrową dla Was temperaturę, co ma szczególnie duże znaczenie latem. Ale i zimą czy jesienią klimą możecie dogrzewać wnętrza. Czy to nie piękne? A jeżeli do tego dodamy, że klimatyzacja może pełnić też rolę oczyszczacza powietrza to już jest totalny lux. Ale przejdźmy do samego jej działania i cóż, jest ono bardzo proste, aż chce się powiedzieć, że działa trochę jak taka super lodówka, bo posiada wymienniki ciepła, pomiędzy którymi krąży powietrze. Zatem klima pobiera powietrza z otoczenia, następnie zostaje ono ochłodzone dzięki specjalnym mechanizmom. Bardziej profesjonalnie brzmi to tak, że klima składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza. Dzięki wentylatorowi promieniowemu dochodzi do obiegu powietrza właśnie w parowniku, na którym ochładza się powietrze, a potem ciepło zostaje oddane do czynnika chłodniczego, który rzecz jasna krąży w zamkniętym obiegu.  W trakcie tego całego procesu powietrze przechodzi dodatkowo przez filtry.

Zalety i wada klimatyzacji

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak wiele zalet ma posiadanie klimatyzacji w domu. Tym bardziej, że temperatury latem są coraz wyższe, a zwykły wentylator nawet ten duży zupełnie się nie sprawdzi. Największą zaletą jest oczywiście możliwość obniżenia temperatury i cieszenie się komfortem nawet wtedy, gdy na dworze są afrykańskie upały i to do tego stopnia, że można jajko usmażyć. A jeżeli jeszcze mieszkacie na wyższym piętrze w bloku, to klimatyzacja jest must have, bo latem trudno jest wytrzymać upały. Zatem dzięki klimie polepsza się standard życia. Powiedzielibyśmy, że klimatyzacja jest modna i smart, ale cóż, to akurat słaby argument. Skupmy się na tych ważniejszych. Klimatyzacja działa niczym pompa ciepła, zatem nawet prostym modelem typu split możecie dogrzać pomieszczenie zimą i co ważne koszty są mniejsze niż, gdybyście dogrzewali wnętrze grzejnikiem elektrycznym czy farelką. Do tego poprawia się jakość powietrza – co wynika z faktu, że klimatyzatory posiadają filtry. Oczywiście to przekłada się na mniejszą ilość przeziębień, ale i poprawę samopoczucia. A jeżeli jeszcze chcecie poprawić jakość powietrza, to koniecznie powinniście postawić na modele wyposażone w  jonizatory i nawilżacze powietrza.  Wbrew starym mitom wcale nie trzeba obawiać się bakterii i rozwoju drobnoustrojów. Wystarczą tylko regularne przeglądy i po problemie. Skoro o zaletach było, to czas przejść do kosztów. Cena wcale nie jest bardzo duża. Klimatyzator to jednak inwestycja  w komfort, wygodę i ochronę. 

Wybór ma znaczenie, czyli wybierz idealną klimatyzację dla siebie

Jest wiele klimatyzatorów, aż chce się powiedzieć, że jest ich za wiele, bo czasami trudno podjąć decyzję. Ale my w tym pomożemy. Zacznijmy od podstawowego modelu, a więc przenośnego. Często mówi się, że są one rozwiązaniem tylko wtedy, gdy nie ma możliwości zamontowania bardziej optymalnego rozwiązania. Warto wiedzieć, że klimatyzatory przenośne na kółkach wywołują podciśnienie w pomieszczeniu. Wynika to z faktu, że wyrzucają gorące powietrze na zewnątrz i jak możecie się domyślić ono zwykle wraca przez jakąś szczelinę. Nawet jeżeli popracujecie nad uszczelnianiem mieszkania czy domu, to tak naprawdę nie ma możliwości uszczelnienia wszystkiego na 100%. Ale jak wiadomo lepszy „rydz niż nic”. Najpopularniejszym urządzeniem jest klimatyzator typu split. Składa się on  z dwóch jednostek, czyli wewnętrznej i zewnętrznej , które połączone są linią chłodniczą zwaną freonową. Sama linia chłodnicza to para rur miedzianych, która zapewnia przepływ czynnika chłodniczego. Dodatkowo obie jednostki  połączone są instalacją elektryczną, co zapewnia prawidłowe działanie. Można zdecydować się także na klimatyzatory typu multi-split. Te akurat zbudowane tak samo jak klimatyzatory typu split. Różnią się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się wiele jednostek wewnętrznych. Multi- Split sprawdzi się raczej w bardzo dużych domach, choć ma zastosowanie głównie na użytek budynków użytku publicznego. Warto  wybrać klimatyzator monoblokowy, bo jak można się domyślić po nazwie składa się tylko z jednej jednostki. Wewnątrz niej znajduje się  parownik, skraplacz, sprężarka oraz reszta oprzyrządowania. Samym działaniem niespecjalnie różni się od prostej klimatyzacji split. Jednak różnica widoczna jest w  odprowadzeniu gorącego powietrza. Może być skierowane na zewnątrz odpowiednim przewodem umieszczonym w otworze okiennym bądź też poprzez podłączenie bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Niedawno wprowadzono na rynek modele montowane na stałe na ścianie. Oczywiście posiadają one czerpnię i wyrzutnię, a to przekłada się na efektywność i nie powoduje podciśnienia.

Udostępnij

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *