Jak często robić przeglądy okresowe klimatyzacji?

Udostępnij

System klimatyzacji wymaga okresowych przeglądów. Bardzo ważne jest zadbanie o czyszczenie elementów nie tylko układów chłodzenia, ale i oczyszczania powietrza, przede wszystkim filtrów. W przypadku klimatyzatorów kanałowych konieczna będzie ich wymiana. Choć oczywiście to jedynie promil czynności, które wykonuje serwisant. Czyszczeniu podlega parownik, skraplacz, wloty i wyloty powietrza, kanały i przewody. Pojawia się więc pytanie, jak często robić okresowe przeglądy klimatyzacji?  

Klimatyzacja w domu – co ile serwis?

Warto wiedzieć, że zalecany czas wykonywania przeglądów to dwa razy do roku. W nie serwisowanej klimatyzacji może się rozwinąć grzyb. Absolutne minimum częstości przeglądów klimatyzacji to raz do roku. Jeśli nie śmierdzi z klimatyzacji, to nie znaczy że nic nie rozsiewa. Zapach pleśni wyczuwa się dopiero przy określonym jej stężeniu. Stosuje się specjalny środek grzybobójczy, bakteriobójczy i wirusobójczy. Zwalcza on bakterie wywołujące tzw. chorobę Legionistów, czyli Lagionella pneumophila. Radzi sobie z bardzo często spotykaną w wilgotnym środowisku i groźną dla zdrowia, a nawet życia bakterią gronkowca złocistego, bakterią E. Coli, Enterococcus hirae, wywołującą posocznicę, czy pałeczkę ropy błękitnej, powodującą stany zapalne wielu układów. Oczywiście zwalcza także grzyby:  Candida albicans, Aspergillus brasiliensis oraz wirusy:  Polio typ 1, Adeno typ 5, Mysi norowirus. 

Może się zdarzyć, że klimatyzator będzie wymagał częstszego serwisowania, nawet kilka razy do roku. Na pewno niezbędne będzie czyszczenie wnętrza klimatyzacji przynajmniej raz na kwartał w miejscach, gdzie powietrze jest bardziej zanieczyszczone, np. gdy urządzenie usytuowane jest blisko kuchni. Zatłuszczone lamele wymienników ciepła wymagają regularnego czyszczenia. W tym przypadku dostępne są środki w postaci koncentratów i aerozoli. Dużą zaletą jest to, że nie trzeba ich spłukiwać. W sytuacji gdy filtry można wymieniać samodzielnie należy to robić przynajmniej co trzy miesiące. Jeśli wymagają czyszczenia, to konieczne może być to nawet raz w miesiącu. 

Jeśli chodzi o serwis, to powinien być on wykonywany co 6 miesięcy. Serwisant musi bowiem sprawdzić szczelność instalacji, a w razie stwierdzenia nieszczelności od razu problem zlikwidować. Dla sprawności urządzenia niezwykle ważne jest zweryfikowanie ciśnienia układu chłodniczego, stanu olejów czy obrotów wentylatorów. Serwisant dokonuje też dezynfekcji całego wnętrza urządzenia metodą suchą i mokrą. Czynności wykonuje przy użyciu sprężonego powietrza, a także wspomnianego już środka do odgrzybiania klimatyzacji i gorącej pary

częstość przeglądów klimatyzacji

Skutki zdrowotne nieczyszczenia klimatyzacji

W rzadko serwisowanej klimatyzacji mogą pojawiać się grzyby, czemu sprzyja wilgoć, której obecność zawsze idzie z klimą (nomen omen) w parze. Oddychanie powietrzem zawierającym duże ilości grzybów pleśniowych może wywoływać alergie, głównie nieżyt błony śluzowej nosa, astmę oskrzelową lub zapalenie pęcherzyków płucnych. Przy niskiej odporności może powodować aspergilozę płuc, a czy nawet zmiany neurotoksyczne. Strzępki pleśni wytwarzają mykotoksyny które mogą działać rakotwórczo.

Dlaczego należy regularnie czyścić klimatyzator? 

Brudny klimatyzator to mniejsza efektywność pracy, a więc większe zużycie prądu. Zapchane kanały i przewody sprawiają, że cyrkulacja powietrza nie może być zachowana. Czynnik chłodniczy zużywa się szybciej, co może doprowadzić nawet do uszkodzenia klimatyzatora, jeśli będzie pracował „na sucho”, to urządzenie będzie się przegrzewać.     

Regularne serwisowanie klimatyzatora to ważna profilaktyka – tak samo jak zęby myjemy codziennie, a nie jak zaczną boleć. W czystym klimatyzatorze nie rozwijają się groźne drobnoustroje. Można nie tylko zapobiec groźnym chorobom, czy wysokim rachunkom za prąd, ale również uszkodzeniu urządzenia. Stąd przynajmniej raz do roku, a najlepiej dwa razy do roku w marcu lub kwietniu, czyli wiosną – przed nastaniem okresu najintensywniejszej eksploatacji klimatyzatora, a także jesienią, najlepiej w październiku, zarówno po sezonie, jak i wtedy, gdy klimatyzator służy także do dogrzewania niektórych pomieszczeń, trzeba robić okresowe przeglądy klimatyzacji.    

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *