Efekty działania klimatyzacji, których się nie spodziewasz

Udostępnij

Klimatyzacja kojarzy się z chłodzeniem powietrza. Gdyby był to konkurs wyrazów bliskoznacznych to na słowo „klimatyzacja” najczęstszą odpowiedzią byłoby „ochłodzenie” czy „komfort”. Ale tak naprawdę klimatyzacja to coś więcej niż tylko to, wszak ma sporo innych funkcji, o których pewnie nie mieliście pojęcia, zatem czas poznać je wszystkie.

KLIMATYZACJA USUWA WILGOĆ

Dobra klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale i osusza powietrze. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że nadmiar wilgoci jest szkodliwy. W wilgotnym powietrzu dochodzi to rozwoju bakterii czy wirusów, ale i na ścianie może pojawić się grzyb czy pleśń. Takie zjawisko jest szczególnie niebezpieczne dla alergików czy astmatyków. Warto wiedzieć, że osuszanie powietrza jest możliwe dzięki zjawisku chłodzenia. W czasie swojej pracy klimatyzator usuwa z powietrza nadmiar wilgoci, gdyż powietrze przechodzi poniżej tzw. punktu rosy. Oznacza to więc, że aby ciepłe powietrze mogło zostać schłodzone, musi zetknąć się z zimną powierzchnią parownika. Wtedy dochodzi do zjawiska zwanego wykropleniem wilgoci. Zatem osuszanie powietrza jest możliwe właśnie dzięki temu, że na powierzchni wymiennika skrapla się para wodna. Co ciekawe owej wilgoci może być nawet kilka litrów dziennie. Wodę możecie wykorzystać do podlewania kwiatów, natomiast nie należy je spożywać, ani też podawać zwierzętom.

KLIMATYZATOR MOŻE USUWAĆ SZKODLIWE MIKROORGANIZMY Z POWIETRZA


Kolejną zaletą klimatyzacji jest to, że może usuwać z powietrza bakterie, grzyby, a nawet zarodniki pleśni. A to wszystko za sprawą efektywnych filtrów, które znajdują się właśnie w klimie. To urządzenie chłodnicze nie tylko obniża temperaturę, ale też przyczynia się do zmniejszenia objawów alergii. Jej odczuwalność będzie mniejsza. Filtr powietrza skutecznie likwiduje alergeny czy roztocza, dzięki temu powietrze wydmuchiwane jest czystsze i zdrowsze dla wszystkich domowników.

KLIMA JEST ZDROWA, ALE…

Cóż, wiadomą rzeczą jest to, że klimatyzację trzeba regularnie poddawać przeglądom. Dzięki temu zyskacie pewność, że działa dobrze, ale też żadne filtry czy kanały nie są zatkane. Musicie też wiedzieć, że strumień powietrza, który jest wydmuchiwany może być naprawdę zimny i to tak zimny, że można się przeziębić. Dlatego też w żadnym przypadku nie należy montować klimatyzacji tak, aby powietrze było nawiewane bezpośrednio na Was. A wiec nad kanapą czy też stołem lepiej tego nie robić.

Ale co ciekawe klimatyzator może chłodzić pomieszczenie i to nawet bez wyczuwalnego dmuchania. Wtedy mamy do czynienia z klimatyzatorami tzw. bez-nawiewowymi. A skoro jesteśmy już na etapie zdrowia i wygody, to nie należy w żadnym stopniu nadmiernie ochładzać pomieszczenia, bo jest to niezdrowe, ale też może wiązać się z bardzo wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Zasadniczo najlepiej jest, aby różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz nie była większa niż 5 stopni Celsjusza. Rzecz jasna przy upałach wynoszących 35 stopni czy więcej to się nie sprawdzi, ale przyjmuje się, że temperatura w domu nie może być niższa niż 20 stopni Celsjusza.

KLIMATYZACJA JAKO OGRZEWANIE

Niemal każda klimatyzacja może ogrzewać pomieszczenie. Klimatyzacja jako pompa ciepła jest nawet tańsza niż piecyk czy grzejnik elektryczny, a także zdecydowanie bezpieczniejsza. Szacuje się, że ogrzewanie domu czy mieszkania klimą jest tańsze o 60-80% niż ogrzewanie grzejnikiem elektrycznym. Oczywiście i tak takie rozwiązanie jest dosyć drogie, bo tak naprawdę klimatyzacja lepiej sprawdzi się jako „dogrzewacz”. Jesienią czy wiosną nie musicie włączać centralnego ogrzewania, bo klimatyzator sprawdzi się bardzo dobrze, ale zimą, gdy temperatury są już ujemne, lepiej, aby klimatyzacja służyła tylko do dogrzewania. Tutaj można powiedzieć, że zasada jest jedna: im jest zimniej na zewnątrz, tym klima jest mniej efektywna, bo traci wtedy na sprawności. Także jeżeli ogrzewacie dom piecem na paliwo stałe typu węgiel, to lepiej Wam ogrzać go jesienią czy wiosną właśnie klimatyzacją, bo to się bardziej opłaca. Co ważne klimatyzacja jest wygodna w obsłudze, w przeciwieństwie do pieców, do których trzeba dorzucać węgiel.

CZY NA KLIMATYZACJĘ TRZEBA MIEĆ POZWOLENIE?

To prawda, jeżeli mieszkacie w bloku, musicie starać się o pozwolenie. Jednak w większości takie pozwolenia są wydawane. W innym przypadku niestety nie możecie zamontować klasycznej klimatyzacji typu split, ale zawsze przenośna klima się sprawdzi. Może nie idealnie, ale zapewni większy komfort.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *