Żywotność klimatyzatorów – ile lat może pracować klimatyzator?

Udostępnij

Jeden z ważnych czynników, które należy rozważyć przy zakupie lub planowaniu klimatyzatora, to na jak długi czas jego pracy należałoby się nastawić.

Zależnie od zastosowania i typu, trwałość poszczególnych urządzeń może się znacznie różnić. Zwykle klimatyzator działa od kilku do kilkunastu lat. Ale to tylko średnia. Modele przeznaczone do serwerowni są przystosowane do kilkunastu lat ciągłej pracy. Niektórzy producenci deklarują, że prawidłowo eksploatowane urządzenie może pracować nawet 30 lat!

Co może wpłynąć na żywotność klimatyzatora?

Jednostki energooszczędne z nowym, ekologicznym czynnikiem chłodniczym rzeczywiście mogą bezawaryjnie funkcjonować nawet kilkanaście lat. Oczywiście, o ile są prawidłowo zamontowane. Jeżeli mamy do czynienia z klimatyzacją, w skład której wchodzi jednostka wewnętrzna i zewnętrzna, czyli split lub jednostka zewnętrzna i kilka jednostek wewnętrznych, czyli multi-split, to bardzo ważne jest usytuowanie jednostki zewnętrznej. Nie powinna ona znajdować się w miejscu nadmiernie nasłonecznionym. Zatem nie należy montować jej od strony południowej. Najlepiej gdy nie pada na nią bezpośrednio słońce, gdy jednostka jest nagrzana, to zamiast schłodzonego powietrza może tłoczyć nawet rozgrzane, jeśli sam czynnik chłodniczy ulegnie zanieczyszczeniu czy rozgrzaniu, bo układ nie będzie szczelny. Nieszczelny układ skraplania to kolejny problem, który może się pojawić. Skraplana para wodna ścieka do tacy ociekowej, a następnie jest odprowadzana do kanalizacji grawitacyjnej lub przez pompkę skroplin. Gdy odpływ jest nieprawidłowo wykonany, skropliny będą gromadzić się w nadmiernej ilości i wyciekać do pomieszczenia. 

Żywotność klimatyzatorów – regularny serwis

Oczywiście nieregularnie wykonywane przeglądy klimatyzacji, w przypadku których można wykryć awarie, np. kluczowej dla chłodzenia sprężarki, również wpływają na żywotność urządzenia. Aby uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym montażem  klimatyzatora, jednostki wewnętrznej czy nieprawidłowym wykonaniem instalacji skraplania, trzeba oczywiście wybrać rzetelną firmę zajmującą się montażem klimatyzacji od lat, której monterzy posiadają odpowiednie uprawnienia w tym zakresie. Dzięki temu można skorzystać z gwarancji, co nie jest możliwe, gdy urządzenie montowane jest przez osoby niewykwalifikowane.    

Co zrobić, by wydłużyć żywotność klimatyzatora?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta: wybrać do montażu wykwalifikowaną firmę, która zajmuje się także serwisowaniem. Przeglądy muszą być wykonywane przynajmniej dwa razy do roku – wiosną (marzec-kwiecień), a także jesienią (wrzesień-październik), zatem przed sezonem i po sezonie. Dzięki temu filtry i wymienniki ciepła są czyste, zatem lepszy jest przepływ powietrza, a tym samym mniejszy pobór prądu i mniejsze obciążenia urządzenia. Serwisowanie obejmuje szereg czynności.

Żywotność klimatyzacji – czyszczenie i wymiana części

Wymianie lub czyszczeniu powinien podlegać filtr. Warto wiedzieć, że filtry elektrostatyczne muszą być czyszczone pod bieżącą wodą z mydłem, a następnie spłukiwane środkiem bakteriobójczym. Z kolei filtry jednorazowe trzeba wymieniać, przynajmniej co 3 miesiące. Dokładnemu czyszczeniu podlega także taca skroplin i tu również stosuje się środek grzybobójczy. Dezynfekcję parownika przeprowadza się od góry wymiennika aż po sam dół. W pomieszczeniach, gdzie jest w powietrzu dużo tłuszczu i kurzu konieczne może być wymontowanie tacy w celu dokładnego wymycia. Często stosuje się także kostkę bakteriobójczą. Serwisant sprawdza czy czyszczenia nie wymaga także wentylator nadmuchowy. Jeśli taka czynność jest konieczna, gdyż jest zakurzony, to należy go wymontować w celu oczyszczenia. Środkami chemicznymi bardzo dokładnie należy wyczyścić też znajdujący się na zewnątrz skraplacz. Na koniec sprawdzone muszą być temperatury nadmuchowe i pobór energii. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości weryfikowane jest ciśnienie pracy. Jednak nie może być to czynione za każdym razem, gdyż wpływa to na zużycie zaworka serwisowego, a to z kolei może doprowadzić do rozszczelnienia układu chłodzenia.    

Aby wydłużyć żywotność klimatyzatora nie należy ustawiać zbyt niskich temperatur. Należy pamiętać, że optymalna jest taka, która jest niższa o maksymalnie 6 do 10 stopni, w stosunku do tej na zewnątrz. Niska temperatura powoduje wzrost poboru energii, a urządzenie, które musi pracować na maksymalnej mocy jest bardziej podatne na awarie i szybciej się zużywa.  

Kiedy należy wymienić klimatyzator na nowy?

Jeśli klimatyzator jest przestarzały i działa jeszcze w oparciu o wycofany już czynnik chłodniczy R22, to należy wymienić go na nowy. Wyciek freonu jest niebezpieczny dla środowiska. Jeśli urządzenie przegrzewa się, czy doszło do jego uszkodzenia, np. zatarcia sprężarki, to trzeba wiedzieć, że jej wymiana jest bardzo kosztowna i bardziej opłaca się zakupić nowy, bardziej ekologiczny klimatyzator, oczywiście wraz z montażem.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *