Naprawa klimatyzacji – jakie są powody najczęstszych usterek?

Udostępnij

Klimatyzacja jest instalacją, która wymaga regularnych przeglądów i konserwacji. Dzięki temu można zniwelować ryzyko awarii. Nieprawidłowe działanie klimatyzacji wpływa także negatywnie na nasze zdrowie. Warto poznać powody najczęstszych usterek, jak im zapobiegać, a także jak wygląda naprawa klimatyzacji.

Jakie są najczęściej diagnozowane awarie klimatyzacji?

Do najczęstszych problemów zalicza się awarie płyty głównej jednostki wewnętrznej lub zewnętrznej. Często dochodzi też do błędu czujników czy też awarii sprężarki. Profesjonalna firma serwisowa jest w stanie znaleźć przyczynę takich problemów i wykonać naprawę klimatyzacji. Są one często wypadkową zaniedbania przeglądów, choć oczywiście może być to problem natury technicznej.

Awaria sprężarki – brak czynnika chłodniczego w układzie

Gdy zabraknie czynnika chłodniczego w układzie może dojść w konsekwencji do awarii sprężarki. Nie musi to skutkować jej wymianą czy wymianą całej jednostki. Na pewno jeśli urządzenie nie chłodzi, to należy je wyłączyć i wezwać serwis. Może się okazać, że duży ubytek czynnika chłodniczego jest związany z nieszczelnością układu. Po zlikwidowaniu nieszczelności w takiej sytuacji serwisant uzupełni czynnik chłodniczy i przeprowadzi próbę urządzenia.

Klimatyzacja nie chłodzi – przyczyną może być jej zanieczyszczenie

Jeśli czynnik chłodniczy nie ubył znacząco i nie stwierdzone zostały nieszczelności, to nieprawidłowa praca urządzenia może być związana z jego zanieczyszczeniem. Klimatyzacja powinna być czyszczona regularnie, co oznacza wymianę filtrów nawet raz w miesiącu, a także przecieranie zewnętrznych części urządzenia. Klimatyzator wewnątrz może być czyszczony sprężonym powietrzem albo specjalnymi chemicznymi preparatami. Tym zajmuje się serwisant w czasie przeglądów. Najlepiej wykonywać je przynajmniej raz jesienią i raz wiosną. Po przeczyszczeniu urządzenia, a w szczególności filtrów, chłodnic i turbin, serwisant sprawdzi szczelność wszystkich połączeń i uruchomi urządzenie regulując prędkość i kierunek przepływu.

Zaniedbanie wymiany filtrów i czyszczenia prowadzi do zagrzybienia klimatyzacji – brzydki zapach wydobywający się z klimatyzatora

Zaniedbania dotyczące wymiany filtrów w klimatyzatorze powodują, że gromadzi się w nim nie tylko brud, ale i wilgoć. To świetne środowisko do rozwoju grzybów. Zagrzybiona klimatyzacja wydziela bardzo nieprzyjemny zapach, który jest szkodliwy dla zdrowia. Korzystanie z zagrzybionej klimatyzacji może wywołać alergię, astmę, a także inne choroby układu oddechowego. Odgrzybianie klimatyzacji odbywa się jedną z trzech metod: piankową, ultradźwiękową lub poprzez ozonowanie. W przypadku metody piankowej parownik spryskuje się preparatem grzybobójczym. W przypadku ozonowania wykorzystuje się oczywiście ozon do czyszczenia klimatyzacji i usuwania grzybów. W przypadku metody ultradźwiękowej używa się specjalnego płynu dezynfekującego, który przy użyciu urządzenia emitującego dźwięki o częstotliwości 1,7 Hz zmienia się w parę i dociera do wszystkich zakamarków klimatyzatora.

Nieprawidłowe wykonanie instalacji odpływu skroplin

Czasami naprawy klimatyzacji są związane z tym, że nieprawidłowo został wykonany montaż. Dlatego jeszcze raz przypominamy jak ważne jest wybranie doświadczonych specjalistów z uprawnieniami f-gazowymi. W przypadku nieprawidłowego wykonania instalacji odpływu skroplin może dojść do tego, że z klimatyzatora kapie i leje się woda. Chłodne powietrze jednocześnie schładza temperaturę w pomieszczeniu i osusza je, to powoduje skraplanie się wody do tacy ociekowej. Z tacy ociekowej woda odprowadzana jest grawitacyjnie albo przy pomocy pompki skroplin na zewnątrz lub do kanalizacji. Tak klimatyzator powinien pracować, jednak gdy odpływ nie jest drożny albo nie działa pompka, woda zbiera się na tacy ociekowej, a po przekroczeniu danego poziomu zaczyna wylewać się z klimatyzatora. Przyczynną może być brak odpowietrzenia, brak syfonów albo zbyt mała średnica rurek. Jednak i takie błędy można wyeliminować, choć będzie się to wiązało z większymi kosztami.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *