Montaż klimatyzacji z VAT 8%

Udostępnij

Aby zapewnić większy komfort w lokalu mieszkalnym albo użytkowym inwestorzy prywatni, ale i biznesowi decydują się na montaż klimatyzacji. Jak się okazuje może tu obowiązywać niższa stawka VAT. Zatem zakup urządzenia klimatyzacyjnego wraz z montażem nie musi być objęty stawką 23% i można zdecydować się na montaż klimatyzacji z VAT 8%. Pod jakimi warunkami jest to możliwe?

Kiedy obowiązuje VAT 23%, a kiedy 8% na zakup i montaż klimatyzacji?

Wielu inwestorów zastanawia się, kto może skorzystać z preferencyjnej stawki VAT na montaż i zakup klimatyzacji. Otóż niższa 8% stawka jest dostępna dla lokali mieszkalnych, które poddawane są remontowi, modernizacji, termomodernizacji albo przebudowie w całości lub części. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. dotyczy to budynków mieszkalnych, które zostały objęte społecznym programem mieszkaniowym. Warto wiedzieć, że ta regulacja nie dotyczy domów jednorodzinnych o powierzchni większej niż 300 m2 oraz lokali mieszkalnych o powierzchni większej niż 150 m2. Z owej ulgi można skorzystać tylko w sytuacji, gdy kupuje się klimatyzator wraz z montażem. Zatem tylko pod takimi warunkami dostępny jest montaż klimatyzacji z VAT 8%. Pewnie wiele osób zastanawia się, jak wygląda sytuacja w przypadku firm. I już spieszymy z odpowiedzią.

Stawka VAT

Montaż klimatyzacji na osobę fizyczną lub na firmę – jakie są warunki?

Ponieważ preferencyjna stawka VAT dotyczy budynków mieszkalnych, mogą z niej skorzystać tylko niektórzy przedsiębiorcy. Mowa o tych, którzy mają zarejestrowaną działalność w swoim mieszkaniu bądź tam ją prowadzą. Jeżeli montaż klimatyzacji odbywa się w budynku mieszkalnym, to można skorzystać z niższej stawki VAT, czyli 8%. Oczywiście tutaj także konieczny jest zakup urządzenia wraz z montażem. Należy jeszcze wiedzieć, że żadna pozycja nie może być usunięta, niezależnie czy dotyczy wykorzystanych elementów, materiałów czy robocizny, zatem nie może zostać zakwalifikowana na poczet innej usługi.

Kiedy konieczna jest zapłata wyższej stawki VAT 23% za zakup i montaż klimatyzacji?

W związku z powyższymi przepisami, jeżeli chce się zamontować klimatyzację w budynku niemieszkalnym, handlowo-usługowym, stawka VAT na taką usługę zawsze wyniesie 23%. Podobnie rzecz ma się z zakupem urządzenia klimatyzacyjnego bez usługi montażu. Wtedy też stawka wyniesie 23%. Jednak zakup urządzenia bez montażu właściwie nie ma sensu. Według ustawy f-gazowej montaż klimatyzacji powinien zostać wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami montaż klimatyzacji typu Split, Multisplit czy też VRF może wykonać tylko profesjonalna firma instalacyjna lub osoba posiadająca certyfikat F-gazowy. Samodzielny montaż klimatyzacji jest możliwy tylko i wyłącznie dla posiadaczy klimatyzatorów hermetycznie zamkniętych, czyli takich modeli, w przypadku których podczas montażu nie jest wymagany bezpośredni dostęp do systemu chłodniczego. W pozostałych przypadkach, jeśli montuje się klimatyzator w budynku mieszkalnym, który spełnia warunki montażu z preferencyjną stawką VAT, najlepszym wyborem jest zakup urządzenia wraz z montażem. W ten sposób można sporo zaoszczędzić, zwłaszcza gdy montuje się nie jedną, a kilka jednostek.

Obciążenie stawką 23% VAT firmy, która prowadzona jest w budynku mieszkalnym jest błędem!

Należy jeszcze raz podkreślić, że obniżony VAT nie zależy od tego, czy faktura wystawiana jest na osobę fizyczną czy na firmę. Znaczenie ma tylko i wyłącznie to czy dana firma mieści się w lokalu mieszkalnym o powierzchni do 150 m2 albo domu do 300 m2. Wtedy zawsze stawka będzie wynosić 8%. Wielu instalatorów popełnia tutaj błąd stosując obligatoryjnie dla wszystkich firm stawkę 23%. Jeżeli jednak taki błąd zdarzył im się w przeszłości, to mogą starać się o zwrot podatku VAT. Oczywiście jest z tym sporo pracy, jednak pieniądze są do odzyskania. Jednocześnie takim samym błędem jest naliczanie niezależnie od metrażu czy też statusu lokalu (handlowy lub użytkowy o niemieszkalnym przeznaczeniu) obniżonej stawki VAT. W takiej sytuacji jak najszybciej należy dopłacić różnicę podatku i dokonać korekt w błędnie wypełnionych deklaracjach VAT.

zdjęcia: Marcel Zaborski, Mohamed Hossan / pixabay

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *