Klimatyzacja do domu zimą – czy takie rozwiązanie się sprawdza?

Udostępnij

Klimatyzacja jeszcze do niedawna towar luksusowy, a obecnie must have dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się komfortem w domu czy mieszkaniu i to niezależnie od temperatury panującej na dworze. Warto zauważyć, że w powszechnym odbiorze nadal „klima” kojarzy się z chłodzeniem, a więc wydaje się, że jej zastosowanie jest niezbędne właśnie latem. Czy klima przyda się także zimą?

Poznajcie fakty, a nie mity.

Klimatyzator w zimie – wybór ma znaczenie

Obecnie każdy lub prawie każdy klimatyzator to pompa ciepła, tyle, że powietrzna.

Ale zacznijmy od początku. Wybór klimatyzatora wydaje się uzasadniony i oczywisty latem, bo w końcu czasami temperatury za oknem są tak wysokie, że zwyczajnie nawet kilka wentylatorów nie daj rady. Także słynne sposoby z ochładzaniem wnętrza ręcznikami są raczej nieużyteczne. Jednak klimatyzator obecnie uznaje się za urządzenie całoroczne, czyli takie, które przyda się zarówno to chłodzenia jak i grzania. Tutaj rzecz jasna ważna jest sama wielofunkcyjność i co ciekawe ciepło we wnętrzu mogą nawet wytworzyć najprostsze modele typu split. Modele split to takie, które składają się z jednostki wewnętrznej i  zewnętrznej. Splity mogą więc pracować także jako pompa ciepła „powietrze-powietrze”. Zasada działania wydaje się więc bardzo prosta, bo wystarczy tylko przełączyć klimatyzator na tryb ogrzewania i wtedy jednostka, która zamontowana jest na zewnątrz pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego, a następnie dzięki sprężarce przekazuje je do środka.  Oczywiście powietrze jest jeszcze oczyszczone i pozbawione zapachów.

Klimatyzator z funkcją grzania – czy to się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od tego, jak wydajne jest urządzenie. Kluczem do odpowiedzi jest zakres temperatury i ilość zużywanej energii. Oczywiście im mniejsze różnice, tym niższy pobór prądu. Krótko mówiąc im na dworze jest cieplej, tym ogrzewanie klimą jest tańsze, zatem jeżeli zimą temperatura jest zerowa bądź kilka stopni na plusie, to koszty nadal nie powinny być wysokie.

Podczas dużych mrozów klimatyzacja powinna stanowić uzupełnienie do klasycznego ogrzewania. Klimatyzator zwykle nie opłaca się jako główne źródło ogrzewania, jeśli jest ogrzewanie centralne. Może natomiast sprawdzić się w okresach przejściowych w domku, kiedy temperatury na dworze są na tyle umiarkowane że klimatyzator jest w stanie to ciepło odzyskać.

Ale… jeżeli chcecie ogrzewać mieszkanie grzejnikami elektrycznymi, to jednak klimatyzator wyjdzie znacznie taniej.

Jak wykorzystać klimatyzację zimą?

Klimatyzatory to urządzenia całoroczne – to fakt i to niezaprzeczalny. Zatem, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza i zaczynamy odczuwać chłód, to klima sprawdzi się idealnie i bardzo dobrze dogrzeje pomieszczenie. Zatem dzięki swojej funkcji, czyli pompie ciepła zużycie energii wcale nie jest tak duże, szczególnie jeżeli ogrzewalibyście mieszkanie właśnie grzejnikami elektrycznymi czy też farelkami. Przy temperaturze lekko poniżej 10 stopni świetnie ogrzejecie pomieszczenie klimatyzacją i to relatywnie małym kosztem. A jak wiadomo to zimą nieraz mamy do czynienia z taką temperaturą. Oczywiście jeżeli temperatura spada poniżej zera bądź jest tylko minimalnie na plusie, to jednak czas włączyć centralne.

Klimatyzator zużywa nawet od 60 do 80% mniej prący niż pożeracze prądu, czyli grzejniki elektryczne. A dodatkowo bezpieczeństwo użytkowania jest duże. Nie grozi Wam żądne poparzenie czy pożar. Nie bez znaczenie jest wygoda, bo klimatyzator wystarczy tylko włączyć i ustawić odpowiednią temperaturę. Każdy posiadacz pieca na paliwo stałe, doskonale wie, że dorzucania węgla przyjemne nie jest, nie jest także czyste.

W wypadku klimy możecie dodatkowo wybrać urządzenie oczyszczające powietrze i zyskacie jeszcze więcej. 

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że problem smogu jest duży i tutaj należy wiedzieć, że ogrzewanie czy dogrzewanie klimatyzacją jest ekologiczne.  Pomyślcie tylko, że zwykła farelka oddaje do pokoju taką samą ilość powietrza, jaką pobierze, w przeciwieństwie do klimatyzatora. Zatem wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę, jaką ilość urządzenie wyprodukuje ciepła przy poborze  na poziomie 1 kWh. Im więcej, tym lepiej, bo wtedy cena za energię będzie niska. 

Klimatyzator w roli grzejnika – jak go używać ekonomicznie?

Jak napisaliśmy powyżej, używanie klimy jako grzejnika ma sens w okresach przejściowych, kiedy przez krótki czas jest zimno a nie włączyli jeszcze centralnego lub kiedy wybierasz się w dane miejsce na kilka dni.

Nie zmienia to faktu że dużo zależy od tego jak używasz klimatyzatora.

Zasady ekonomicznego użycia klimatyzatora

  • zamknij okna, nie wietrz równocześnie z używaniem klimy w domu
  • nie używaj klimy kiedy wychodzisz z domu na dłuższy czas
  • unikaj zbyt dużej rózniczy temparatury w stosunku do otoczenia – może to spowodować nie tylko przesadne zużycie prądu jak i niekomfortowe samopoczucie (i przeziębienie przy nagłym ochłodzeniu)
  • korzystaj z możliwości automatycznej regulacji urządzenia, co dostosuje moc pracy (i pobór energii) do potrzeb
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *