Klimatyzacja kanałowa w domu

Udostępnij

Jednym z rzadziej stosowanych rodzajów klimatyzacji jest klimatyzacja kanałowa. Nie jest tak ze względu na to, że jest nieefektywna, gdyż może zapewniać bardzo dobrą wydajność chłodzenia. Ale jest jedno „ale”. Należy ją zaplanować na etapie budowy domu albo generalnego remontu budynku. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju klimatyzacji.

Jak zbudowana jest klimatyzacja kanałowa?

Warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest klimatyzacja kanałowa. Otóż jest to system kanałów, które rozprowadzone są w całym budynku. Mogą mieć prostokątny lub okrągły kształt i muszą przechodzić przez ściany oraz stropy. Stąd konieczne jest wykonanie odpowiednich przepustów i dlatego właśnie taką klimatyzację należy zaplanować na etapie budowy domu. Urządzenie odpowiedzialne za chłodzenie musi być ulokowane w oddzielnym pomieszczeniu. Odpowiednie rozprowadzenie takiej klimatyzacji pozwala na schładzanie całego budynku albo tylko jego części. Jest to najczęściej wybierana klimatyzacja do budynków komercyjnych takich jak biurowce czy hotele, ale coraz więcej osób decyduje się na nią także w domu.

Rodzaje klimatyzatorów kanałowych

Wśród dostępnych rodzajów klimatyzatorów kanałowych do domu można wyróżnić urządzenia typu Inverter, a także wysokiego, niskiego i średniego sprężu. Należy wiedzieć, że spręż dyspozycyjny to nic innego jak ciśnienie dynamiczne wytwarzane przez wentylator w celu pokonania oporów przepływu powietrza. Istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego sprężu klimatyzatora. Należy go dostosować do długości instalacji, aby zapobiec dużej prędkości przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi, a z drugiej strony słabemu chłodzeniu pomieszczeń znajdujących się dalej od jednostki klimatyzacyjnej.

Jak działa klimatyzacja kanałowa?

Klimatyzacja kanałowa w domu działa bardzo podobnie do innych systemów. Oznacza to, że skutecznie ochładza pomieszczenia latem, a może dogrzewać je zimą. Ponadto regularnym przeglądom i utrzymywaniu jej w czystości może też oczyszczać powietrze w pomieszczeniach. Instalacja jest tutaj jednak zgoła odmienna, bo jednostka chłodząca nie jest widoczna, a napływ powietrza odbywa się poprzez kanały ukryte w ścianach lub stropie. Dla użytkownika takiej klimatyzacji widoczne są zatem tylko i wyłącznie wyloty kanałów, co bez wątpienia pozytywnie wpływa na estetykę pomieszczenia.

Jak przebiega montaż klimatyzacji kanałowej w domu?

Na samym początku podobnie jak w przypadku innych rodzajów klimatyzacji należy skontaktować się z firmą, która przybędzie na teren budowy czy generalnego remontu budynku i zaplanuje rozprowadzenie systemu kanałów oraz miejsce montażu jednostki chłodzącej. Sporządzi nie tylko projekt, ale i kosztorys, dobierze też odpowiednią moc klimatyzacji na podstawie kubatury pomieszczeń, a także innych czynników. Oczywiście należy zdecydować się na firmę, która ma doświadczenie w montowaniu klimatyzacji kanałowej w domach. Monterzy powinni posiadać stosowne uprawnienia, czyli certyfikaty f-gazowe. W przypadku stosowania mat elektrycznych podłogowych klimatyzatory kanałowe mogą być elementem skutecznego systemu grzewczego. W standardzie energooszczędnym doskonale będzie również współpracować z wentylacją mechaniczną. Takie rozwiązanie sprawdzi się gdy jednostki klimatyzacji kanałowej montowane będą w suficie podwieszanym.

Warto wiedzieć, że w przypadku budowy domu czy generalnego remontu budynku zastosowanie klimatyzacji kanałowej jest warte rozważenia. Takie rozwiązanie ma bowiem sporo zalet. Przede wszystkim konserwacje nie muszą być wykonywane tak często jak w przypadku innych rodzajów klimatyzacji. W tym systemie brud i kurz nie gromadzą się w otworach wentylacyjnych. Należy jedynie wymieniać filtry wentylatora co kilka lat. W przypadku klimatyzacji kanałowej na poddaszu może jednak gromadzić się pleśń w kanałach i na obudowie. Potrzebne jest stosowanie odpowiedniej izolacji. Stąd wybierając takie rozwiązanie trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, a na pewno wybrać doświadczonych fachowców zajmujących się montażem klimatyzacji kanałowej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *