Udostępnij

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Klimatyzacja domowa wyposażona jest w czynnik chłodniczy, który z czasem ulega zużyciu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku klimatyzacji samochodowej. Ważne są nie tylko regularne przeglądy i czyszczenie klimatyzacji, ale również nabijanie klimatyzacji. Tutaj pojawia się pytanie: ile kosztuje nabicie klimatyzacji domowej?

Co należy wiedzieć na temat kosztów nabicia klimatyzacji?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje nabicie klimatyzacji domowej i od czego należy cena. Na początku warto wiedzieć, że nabiciem klimatyzacji warto zająć się przed sezonem, kiedy urządzenie czy też system klimatyzacji w domu czy mieszkaniu będzie najbardziej intensywnie użytkowany. Oczywiście przed nabiciem klimatyzacji konieczne jest jej dokładne wyczyszczenie, a jeśli zachodzi taka potrzeba także odgrzybienie. Gdy klimatyzacja jest już odkurzona i pozbawiona zanieczyszczeń serwisant klimatyzacji z uprawnieniami f-gazowymi może przystąpić do jej napełniania. Tutaj trzeba wiedzieć, że koszt zależny jest od rodzaju i typu urządzenia. Istotne znaczenie ma także to, jak duży jest ubytek czynnika chłodniczego. Napełnianie zwykle odbywa się w ramach innych czynności serwisowych.

Dlaczego należy dbać o regularne napełnianie klimatyzacji?

Nabijanie, czy też napełnianie klimatyzacji musi być wykonywane okresowo. Dzięki temu urządzenie klimatyzacyjne może działać prawidłowo. Warto wiedzieć, że rodzaj czynnika chłodniczego, który powinien być zastosowany jest określony przez producenta danego klimatyzatora. Wskazuje on także ile czynnika chłodniczego jest potrzebne do prawidłowego działania. Nowoczesne klimatyzatory pracują w oparciu o ekologiczne czynniki chłodnicze, które nie stanowią zagrożenia dla warstwy ozonowej. Jednak mimo wszystko wyciek czynnika chłodniczego z klimatyzatora zawsze będzie miał negatywny wpływ na środowisko. Dlatego należy dbać o regularne serwisowanie i sprawdzanie szczelności urządzenia. Trzeba również weryfikować ilość czynnika chłodniczego, gdyż zbyt mała może doprowadzić do poważnej awarii urządzenia. Jednocześnie nabijaniem klimatyzacji zawsze powinna zajmować się osoba do tego uprawniona, która ma odpowiednie doświadczenie. Samodzielne próby napełniania klimatyzacji są nie tylko nielegalne, gdy nie ma się uprawnień, ale prowadzą także do utraty gwarancji.

Jak często należy wykonywać nabijanie klimatyzacji w domu i jakie w związku z tym trzeba ponosić koszty?

Nabijanie klimatyzacji zawsze powinno odbywać się w ramach okresowego serwisu klimatyzacji. Obejmuje on oględziny zarówno urządzenia zewnętrznego, jak i jednostek wewnętrznych, czyszczenie metodą suchą lub mokrą, wymianę filtrów, sprawdzenie szczelności przewodów, ale i ilości czynnika chłodniczego. Jeśli serwisant stwierdzi, że jest go za mało, to przystąpi do nabijania klimatyzacji. Koszt podstawowego serwisu może wynosić od 200 zł wzwyż, a powinno się go wykonywać dwa razy do roku we wrześniu lub październiku, a także w marcu lub kwietniu, czyli przed sezonem i po sezonie. Trudno jest podać zatem jedynie koszt nabijania klimatyzacji, bo zawsze jest on jedną ze składowych serwisu klimatyzacji. Regularne napełnianie klimatyzacji niweluje ryzyko awarii. Jeżeli w jakimś miesiącu klimatyzacja jest użytkowana wyjątkowo intensywnie i ma się wrażenie, że nie pracuje tak efektywnie jak powinna, to warto zadbać o serwis. Jeżeli ma się podejrzenie nieszczelności, to jest on konieczny, bo trzeba zapobiec dalszemu wyciekowi czynnika chłodniczego, naprawić klimatyzator i uzupełnić czynnik chłodniczy. Oczywiście w przypadku napełniania klimatyzacji wraz z naprawą koszty będą wyższe niż w przypadku standardowego serwisu klimatyzacji domowej.

Jeżeli klimatyzację użytkuje się rzadko czy mało intensywnie, to może wystarczyć serwis raz do roku. Trzeba jednak pamiętać, że jest to absolutne minimum. Wtedy też zostaje sprawdzony poziom czynnika chłodniczego, który w razie konieczności zostaje uzupełniony. Nie można zatem stwierdzić, ile kosztuje nabicie klimatyzacji domowej, gdyż zależne jest to od urządzenia, a także innych czynności serwisowych wykonywanych w tym samym czasie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *