Udostępnij

Jakie korzyści wynikają z zastosowania systemów z rekuperacją?

Rekuperacja to rozwiązanie, które pozwala oszczędzić straty energii, a także umożliwia wymianę ciepła. Działanie to przekłada się na dostarczanie świeżego powietrza, które pozbawione jest zanieczyszczeń do wszystkich pomieszczeń. Czy są to jedyne zalety stosowania systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych z rekuperacją? Zdecydowanie nie! Tak naprawdę jest ich znacznie więcej, a poniżej zostały one szczegółowo omówione. Po przeczytaniu treści artykułu dowiesz się, czym jest rekuperacja i jakie korzyści przynosi jej stosowanie w domach i innych obiektach.

Rekuperacja w kilku słowach

Warto na początku przypomnieć i wyjaśnić, czym właściwie jest rekuperacja. Otóż jest to specjalny system, który bazuje na pracy specjalnego wymiennika ciepła. W efekcie nawiewane powietrze poddawane jest filtrowaniu. W procesie eliminowane są z powietrza zanieczyszczenia i dwutlenek węgla. W efekcie wywiewane powietrze jest czyste, świeże i zdrowe.

Najważniejsze korzyści wynikające ze stosowania rekuperatorów

Kilka z korzyści zalet stosowania rekuperatorów zostało wymienione już powyżej. Świeże i czyste powietrze to bez wątpienia jeden z najważniejszych aspektów. Korzyści jest jednak o wiele więcej. Przede wszystkim są to:

  • oszczędność pieniędzy – rekuperatory wpisują się w obecne trendy energooszczędności. Pozwalają obniżyć straty ciepła, a tym samym umożliwiają obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem i eksploatacją budynków
  • gwarancja wysokiej jakości powietrza – dostarczane powietrze jest świeże, pozbawione alergenów, pyłków i zanieczyszczeń
  • doskonała wentylacja bez względu na porę roku czy warunki atmosferyczne
  • brak konieczności otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń
  • dbałość o środowisko naturalne – do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku węgla
  • wygoda, komfort i zdrowie.

Rekuperacja umożliwia także stałą kontrolę, gdyż większość z oferowanych aktualnie systemów wyposażona jest w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki temu możliwe jest na przykład sterowanie zdalne lub śledzenie na bieżąco pracy urządzenia, a także całego systemu klimatyzacji i wentylacji.

Czy rekuperacja to rozwiązanie dla każdego?

Systemy rekuperacji stosowane są zazwyczaj w domach lub firmach. Tak naprawdę nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do wdrażania takich rozwiązań w budynkach. Wentylacja z rekuperacją to rozwiązanie polecane szczególnie alergikom. Dostarczanie czystego i pozbawionego kurzu, alergenów i pyłów powietrza, gwarantuje zdrowie, komfort i doskonałe samopoczucie. Rekuperację stosuje się zarówno w domach pasywnych i energooszczędnych, jak i standardowych budynkach. Wdrożenie takiego systemu pozwala obniżyć koszty ogrzewania i straty energii. Dodatkowo wszystkie budynki, w których umieszczony jest rekuperator, wyróżniają się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło. A to oznacza, że możliwe jest umieszczanie w takich obiektach znacznie mniejszych grzejników czy też pieców grzewczych o mniejszej mocy.

Czy warto zainwestować w rekuperator?

profesjonalny montaż klimatyzacji

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy i właściwości, którymi wyróżnia się każdy porządnie wykonany system rekuperacji, można stwierdzić, iż jest to rozwiązanie bardzo korzystne i opłacalne. Zainwestowanie w rekuperację pieniędzy to zdecydowanie dobry ruch. Nie dość, że taka inwestycja szybko się zwraca, to dodatkowo gwarantuje ona wiele korzyści i czysty zysk. Przede wszystkim system zapewnia czyste i świeże powietrze w pomieszczeniach. A to jak wiadomo, przekłada się bezpośrednio na stan dróg oddechowych ludzi, a także ich ogólne zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo powietrze pochodzące z rekuperacji jest pachnące i pozbawione zanieczyszczeń. Podczas procesu filtracji usuwane są bowiem wszelkie szkodliwe związki. Powietrze pozbawione jest również dwutlenku węgla. Brak konieczności wietrzenia pomieszczeń to kolejna zaleta, która zdecydowanie przemawia za tym, że stosowanie rekuperacji jest opłacalne i jak najkorzystniejsze. Rozwiązanie to szczególnie zalecane jest osobom, które uskarżają się na alergie. Dodatkowo montaż rekuperacji gwarantuje czysty zysk w postaci oszczędzonych na niskich kosztach ogrzewania pieniędzy. Tak wiele korzyści, dzięki zastosowaniu jednego rozwiązania – z pewnością warto się na nie zdecydować!

Rekuperacja – aktualny trend czy rzeczywiste korzyści?

Wdrażanie rekuperacji do systemów wentylacji obiektów firmowych oraz domów to coraz częstsze zjawisko. Rozwiązanie to stosowane jest zarówno przez osoby indywidualne, jak i firmy. Coraz więcej inwestorów budowlanych wybiera właśnie rekuperację, gdyż gwarantuje ona najlepsze efekty i zyski. Czy jest to chwilowa moda? Czy może naprawdę rekuperacja przynosi same korzyści i jest rzeczywiście opłacalna? Zdecydowanie odpowiedź druga jest bliższa prawdzie. Zastosowany w pomieszczeniach system, który umożliwia odzysk ciepła, gwarantuje oszczędność, dostęp do świeżego powietrza i właściwą wentylację pomieszczeń. A ta jest bardzo istotna, dlatego warto o nią zadbać już na etapie projektu obiektu. Z pewnością to energooszczędne rozwiązanie nie jest jedynie przemijającym trendem, gdyż coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z jego zalet, a także z konieczności ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Rozważasz montaż rekuperacji? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

Warto przeczytać: Construction industry post-COVID-19 recovery: Stakeholders perspective on achieving sustainable development goals

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *