Udostępnij

Klimatyzacja do domu, klimatyzacja do mieszkania – czym się różni od klimatyzacji do biura czy dużej firmy? Czego szukać i na co zwracać uwagę?

Na zewnątrz coraz wyższe temperatury, a Ty się zastanawiasz czy można sobie pomóc i polepszyć domowy mikroklimat nie kując ścian? A przy okazji marzy Ci się coś lepszego od otwarcia okna?

Cokolwiek zamierzasz zrobić, będziesz musiał wziąć gorące powietrze które jest wewnątrz i umieścić je na zewnątrz. Dobre wiadomości są takie, że nie trzeba od razu wyciągać najcięższej artylerii i zacząć od ochłodzenia najważniejszych pokojów. Nie musisz też od razu zabierać się za rozwalanie ścian.

Klimatyzator okienny

Ich dużym  plusem jest to, że najważniejsze części (kompresory, kondensatory, elektronika) znajdują się w jednym dużym pudle. Jednostki okienne są najlepszym wyjściem dla klimatyzowania jednego pokoju. Są też najbardziej efektywne kosztowo i pozwalają uniknąć ściennej demolki.

Klimatyzator przenośny

klimatyzator przenośnyNajprostsza opcja „bezokienna” to klimatyzator przenośny. Klimatyzator zwykle znajduje się na podłodze i zwykle jest to w bezpośredniej bliskości okna. Technicznie wszystko znajduje się w jednym pudle, ale nadal musisz mieć podłączenie na zewnątrz, co ma swoje minusy.

Niestety takie urządzenia nie są też bardzo efektywne jeśli chodzi o wydajność oraz energooszczędność. Jeżeli klimatyzator przenośny jest jedyną opcją, upewnij się że jest dobrze podłączony do okna i podłączenie jest szczelne, zapewnij dobrą cyrkulacje powietrza innymi metodami jeśli to możliwe i nie przesadzaj z eksponowaniem pomieszczenia na słońce.

Klimatyzator typu split

To najpopularniejszy rodzaj klimatyzatorów. Składa się z dwój jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Służy ona do tego, by ogrzewać lub chłodzić powietrze. Jednostka zewnętrzna przygotowuje powietrze do przesłania do jednostki wewnętrznej z którą jest połączalna rurami. Sama zasada działania przypomina lodówkę, gdzie w wewnętrznym elemencie dochodzi o odparowania wiążącego się z pobraniem ciepła z otoczenia. Następnie czynnik płynie na zewnątrz, gdzie ciepło jest oddawane. Klimatyzatory split są generalnie cichsze, mniej widoczne oraz efektywniej zarządzają transportem powietrza.

Jak więc zdecydować? Najlepiej rozważ po kolei następujące czynniki:

Pojemność – zależna od powierzchni jaką należy ochłodzić / ogrzać.

Split czy okienny: wszystko zależy od tego na jaki będzie czas i warunki użytkowania oraz czy decydujesz się na kucie ścian.

Wielozadaniowość – inne jednostki są zalecane (lub w ogóle znajdują zastosowanie) w chłodzeniu i w ogrzewaniu. Przed wyborem należy sobie zdać sprawę co będzie ważniejsze.  W jednym budynku może się zdarzyć że jedna osoba potrzebuje lepszego urządzenia do chłodzenia a druga do ogrzewania. Załóżmy że mieszkania wychodzą na inna stronę świata, albo po prostu pan Janusz pracuje na nocną zmianą i w ciągu dnia chce wypocząć w mieszkania a pan Kazimierz całe dnie spędza w pracy która jest jego drugim domem

Cena – trzeba jednak wziąć pod uwagę cenę urządzenia, instalacji, serwisu oraz eksploatacji.

Wymagania instalacyjne – oczywiście zanim wybierzesz, musisz się zastanowić jakie opcje wchodzą w grę. Oczywiste że do instalacji wersji okiennej przydaje się okno. Jednostka split musi mieć możliwość instalacji jednostki zewnętrznej na ścianie budynku co nie wszędzie jest możliwe.

Udostępnij

Jeden komentarz

Dodaj komentarz