Udostępnij

Klimatyzacja do domu, klimatyzacja do mieszkania – czym się różni od klimatyzacji do biura czy dużej firmy? Czego szukać i na co zwracać uwagę?

Na zewnątrz coraz wyższe temperatury, a Ty się zastanawiasz czy można sobie pomóc i polepszyć domowy mikroklimat nie kując ścian? A przy okazji marzy Ci się coś lepszego od otwarcia okna?

Cokolwiek zamierzasz zrobić, będziesz musiał wziąć gorące powietrze które jest wewnątrz i umieścić je na zewnątrz. Dobre wiadomości są takie, że nie trzeba od razu wyciągać najcięższej artylerii i zacząć od ochłodzenia najważniejszych pokojów. Nie musisz też od razu zabierać się za rozwalanie ścian.

Klimatyzator okienny

Ich dużym  plusem jest to, że najważniejsze części (kompresory, kondensatory, elektronika) znajdują się w jednym dużym pudle. Jednostki okienne są najlepszym wyjściem dla klimatyzowania jednego pokoju. Są też najbardziej efektywne kosztowo i pozwalają uniknąć ściennej demolki.

Klimatyzator przenośny

klimatyzator przenośnyNajprostsza opcja „bezokienna” to klimatyzator przenośny. Klimatyzator zwykle znajduje się na podłodze i zwykle jest to w bezpośredniej bliskości okna. Technicznie wszystko znajduje się w jednym pudle, ale nadal musisz mieć podłączenie na zewnątrz, co ma swoje minusy.

Niestety takie urządzenia nie są też bardzo efektywne jeśli chodzi o wydajność oraz energooszczędność. Jeżeli klimatyzator przenośny jest jedyną opcją, upewnij się że jest dobrze podłączony do okna i podłączenie jest szczelne, zapewnij dobrą cyrkulacje powietrza innymi metodami jeśli to możliwe i nie przesadzaj z eksponowaniem pomieszczenia na słońce.

Klimatyzator typu split

To najpopularniejszy rodzaj klimatyzatorów. Składa się z dwój jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Służy ona do tego, by ogrzewać lub chłodzić powietrze. Jednostka zewnętrzna przygotowuje powietrze do przesłania do jednostki wewnętrznej z którą jest połączalna rurami. Sama zasada działania przypomina lodówkę, gdzie w wewnętrznym elemencie dochodzi o odparowania wiążącego się z pobraniem ciepła z otoczenia. Następnie czynnik płynie na zewnątrz, gdzie ciepło jest oddawane. Klimatyzatory split są generalnie cichsze, mniej widoczne oraz efektywniej zarządzają transportem powietrza.

Jak więc zdecydować? Najlepiej rozważ po kolei następujące czynniki:

Pojemność – zależna od powierzchni jaką należy ochłodzić / ogrzać.

Split czy okienny: wszystko zależy od tego na jaki będzie czas i warunki użytkowania oraz czy decydujesz się na kucie ścian.

Wielozadaniowość – inne jednostki są zalecane (lub w ogóle znajdują zastosowanie) w chłodzeniu i w ogrzewaniu. Przed wyborem należy sobie zdać sprawę co będzie ważniejsze.  W jednym budynku może się zdarzyć że jedna osoba potrzebuje lepszego urządzenia do chłodzenia a druga do ogrzewania. Załóżmy że mieszkania wychodzą na inna stronę świata, albo po prostu pan Janusz pracuje na nocną zmianą i w ciągu dnia chce wypocząć w mieszkania a pan Kazimierz całe dnie spędza w pracy która jest jego drugim domem

Cena – trzeba jednak wziąć pod uwagę cenę urządzenia, instalacji, serwisu oraz eksploatacji.

Wymagania instalacyjne – oczywiście zanim wybierzesz, musisz się zastanowić jakie opcje wchodzą w grę. Oczywiste że do instalacji wersji okiennej przydaje się okno. Jednostka split musi mieć możliwość instalacji jednostki zewnętrznej na ścianie budynku co nie wszędzie jest możliwe.

Udostępnij

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *