Jak przebiega montaż klimatyzacji czyli klima od wyboru firmy do umówienia się na przegląd

Udostępnij

Klimatyzacja w mieszkaniu nie jest już luksusem, na który może sobie pozwolić niewielu. Bez wątpienia zapewnia komfort w czasie upałów i pozwala normalnie funkcjonować. Jeżeli przymierzacie się do montażu klimatyzacji, to podpowiemy Wam na co musicie zwrócić uwagę, nim zdecydujecie się na usługi danej firmy. Dowiecie się też jak przebiega montaż klimatyzacji.

Wybór firmy zajmującej się montażem ma znaczenie

Przede wszystkim należy wybrać firmę, która ma duże doświadczenie w montażu klimatyzacji i jest w stanie doradzić odpowiednie rozwiązanie, rodzaj i moc klimatyzatora, a także najbardziej optymalne miejsce montażu. Oczywiście monterzy klimatyzacji powinni posiadać stosowne uprawnienia, czyli certyfikat f-gazowy. Dzięki temu firma może zamontować klimatyzację typu split czy też multisplit dopasowaną do potrzeb. Nieodpowiedni wybór miejsca na montaż klimatyzacji skutkuje tym, że nie będzie pracować efektywnie. Przed montażem klimatyzacji należy umówić się z fachowcem na wizję lokalną. Musi on sprawdzić jak wygląda rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, by dobrać optymalne rozwiązanie, moc klimatyzatora czy też klimatyzatorów, a także miejsce montażu. Na tej podstawie jest w stanie wykonać kosztorys, a także podać czas realizacji projektu i szczegóły prac.

Wybór klimatyzacji ma znaczenie, czyli split czy multisplit

Bardzo często przez inwestorów prywatnych wybierana jest klimatyzacja typu split składająca się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej. Klimatyzację multisplit tworzą z kolei co najmniej dwie jednostki wewnętrzne, które mogą pracować w tym samym czasie i jedna zewnętrzna. Właśnie fakt możliwości korzystania ze wszystkich jednostek odróżnia klimatyzację multisplit od przenośnej. Istotne znaczenie ma też usytuowanie jednostki wewnętrznej. Ze względu na to można wyróżnić klimatyzatory ścienne, kasetonowe, kanałowe, przypodłogowe, a także przysufitowe.

Co należy wziąć pod uwagę przy montażu klimatyzacji split i ile trwają prace?

Moc klimatyzatora do danego pomieszczenia dobiera się nie tylko na podstawie powierzchni wyrażonej w metrach kwadratowych. Istotne znaczenie ma także wysokość pomieszczenia, a nawet szczelność okien. Jeżeli chodzi o miejsce montażu to dodatkowo fachowiec bierze pod uwagę to jaka może być odległość maksymalna pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzna. Istotne znaczenie mają również wszelkie przeszkody, które mogą mieć wpływ na przepływ powietrza. Montaż klimatyzacji zazwyczaj może być wykonany w ciągu jednego dnia. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia i stopnia skomplikowania prac oraz odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Montaż może trwać 4 godziny, ale i 12 godzin.

Jak przebiega montaż klimatyzacji?

Pierwszym etapem jest wybór firmy i wizyta pracownika w mieszkaniu czy domu, która jest niezbędna, by wybrać odpowiednie urządzenia, a także zaplanować pracę i sporządzić kosztorys. W przypadku niewielkich wnętrz na pewno ważne będzie wybranie klimatyzacji z regulacją kierunku nawiewu. Należy wybrać również miejsce, gdzie zamontowana zostanie jednostka zewnętrzna. W przypadku budynku wielorodzinnego czy bloku montaż jednostki zewnętrznej może wymagać zgody zarządcy czy właściciela budynku. Taką jednostkę montuje się na elewacji, na balkonie bądź na dachu. W przypadku bloków istotne znaczenie ma to, by montaż i działanie urządzenia nie powodowało uciążliwości dla sąsiadów. Kolejnym etapem montażu jest połączenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej lub jednostki zewnętrznej z kilkoma jednostkami wewnątrz mieszkania. Wykonuje się otwór w ścianie przez który przechodzą miedziane rurki, które umożliwiają wymianę czynnika chłodzącego. Przy montażu jednostki zewnętrznej na elewacji na ścianie powinien być zamontowany wspornik, który ustabilizuje urządzenie. Na końcu montażu odsysa się powietrze pompą próżniową i sprawdza szczelność wszystkich połączeń. Potem następuje sprawdzenie poprawności działania jednostek i ich konfiguracja. Na końcu fachowiec instruuje użytkowników jak należy korzystać z klimatyzacji, a także jak często wykonywać przeglądy.

Jaki jest koszt montażu klimatyzacji i co jaki czas należy wykonywać przeglądy?

Koszt montażu klimatyzacji zależny jest od rodzaju i wielkości systemu klimatyzacji. Wiadomo, że droższa będzie klimatyzacja multisplit. Na cenę składa się koszt poszczególnych jednostek i samego montażu. Trzeba liczyć się z ceną od kilku tysięcy złotych. Koszt samych urządzeń wraz z montażem może być niższy, jeżeli wybiera się klimatyzację do budynku mieszkalnego o powierzchni do 150 m2 albo domu o powierzchni do 300 m2. Wtedy obowiązuje niższy VAT 8%. Przeglądy należy wykonywać przynajmniej raz do roku, a najlepiej dwa razy do roku – jesienią i wiosną.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *