Od drukowania do klimatyzacji i z powrotem – historia zatoczyła koło

Udostępnij

Willis Haviland Carrier

urodził się w stanie Nowy Jork w 1876 roku. Swoją karierę rozpoczął w roli nauczyciela w szkolnictwie podstawowym. Następnie pracował jako inżynier w firmie projektowej zajmując się między innymi projektowaniem agregatów do osuszania i ogrzewnictwa. Jego pasją było zgłębianie technik obliczeniowych stosowanych w ogrzewnictwie.

rekuperacja

Wynikiem prac zespołu pracującego pod kierownictwem Carriera było opracowanie tablic określających własności pary wodnej pod kątem jej wpływu na procesy technologiczne, na przykład na rozciągliwość papieru w drukarni co usprawniało proces druku.

W wyniku usprawnień będących skutkiem jego prac, firma w której pracował rozpoczęła finansowanie badań nad możliwością wpływu na wilgotność powietrza.

Efektem było uruchomienie pierwszego na świecie urządzenia uznawanego za

klimatyzator

służyło ono właśnie do kontrolowania wilgotności w drukarni, co spowodowało zmniejszenie ilości reklamacji wynikających z błędów drukarskich. Miało to miejsce 17 lipca 1902, a data ta jest uważana za dzień narodzin klimatyzacji.

Carrier w końcu założył własną firmę, istniejącą do dziś pod nazwą Carrier Corporation. Można powiedzieć że historia zatoczyła pełne koło, dziś bowiem części do klimatyzacji można drukować na drukarkach 3D i przemysłowo je uzyskiwać w analogicznych procesach.

Ciekawostki:

  • Czy wiecie że klimatyzacja (pomysł na nią) miała w 1902 roku już prawie 100 lat? Jeszcze za czasów Kongresu Wiedeńskiego (1815) Francuz Jeanne Shabannes opatentował metodę w Wielkiej Brytanii. Projekt czekał jednak na realizację do 1902 roku.
  • Klima miała spektakularną premierę w 1924 roku. kiedy zamontowano ją na stałe w domu towarowym w Detroit, sprawiło to ogromny napływ klientów i trwały wzrost sprzedaży.
  • Po raz pierwszy klimatyzację w samochodzie zamontowano w Cadillacu. Był to 1930 rok.
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *