Czy klimatyzacja w mieszkaniu jest zdrowa?

Udostępnij

Klimatyzacja jest dobrodziejstwem bez którego latem często nie wyobrażamy sobie życia nie tylko podróżując, ale i przebywając w pracy czy w domu. Jednak czy chłodzenie w pomieszczeniach jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Czy klimatyzacja w mieszkaniu jest zdrowa? Poznajcie fakty na ten temat.

Zbyt niska temperatura klimatyzatora przy upałach może wywołać szok termiczny

Air conditioning gauge with large red display

Nie należy ustawiać zbyt niskiej temperatury klimatyzatora i zbyt intensywnego chłodzenia. Warto wiedzieć, że różnica większa niż 12-13 stopni może wywołać szok termiczny, gdy z klimatyzowanego mieszkania wyjdziemy na zewnątrz, gdzie panuje upał. To absolutnie górna granica różnicy temperatur, jeśli występują naprawdę duże upały sięgające 40 stopni. Wtedy w pomieszczeniu temperatura nie powinna być niższa niż 27 stopni. Na szczęście jeszcze nie żyjemy w klimacie afrykańskim, więc takie temperatury to prawdziwe anomalia. Gdy upał sięga 30-35 stopni, to optymalna różnica między temperaturą wewnątrz mieszkania i na zewnątrz powinna wynosić 7 stopni. Zatem, gdy na termometrze za oknem umieszczonym w cieniu widnieje 30 kresek, to najlepiej ustawić na klimatyzatorze temperaturę nie niższą niż 23 stopnie. Należy wiedzieć, co dzieje z organizmem w przypadku szoku termicznego. Otóż rozszerzone naczynia krwionośne w wyniku kontaktu z dużą niższą temperaturą zaczynają się naturalnie kurczyć. W takiej sytuacji krew ze skóry i tkanki podskórnej dostaje się natychmiast do ośrodka centralnego. W wyniku tak gwałtownych zmian mięsień sercowy może nie poradzić sobie z przepompowaniem tak dużej ilości krwi, a to w konsekwencji może doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca.

Regularne czyszczenie filtrów, odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji ma znaczenie

montaz klimatyzacji

Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest czyszczenie klimatyzacji. Zagrzybiona klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia. Urządzenie może być też siedliskiem bakterii. W wyniku tego mogą rozwijać się alergie, astma, czy zaburzenia układu oddechowego. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie dbanie o klimatyzację powoduje, że jakość powietrza w domu jest wręcz lepsza. W końcu klimatyzator wyposażony jest w filtry. Należy pamiętać, by czyścić filtr przynajmniej raz na kwartał, a jeśli klimatyzacja jest użytkowana intensywnie – nawet raz w miesiącu. Do czyszczenia klimatyzacji wykorzystuje się dwie metody – suchą i mokrą. Sucha polega na użyciu szczotki oraz sprężonego powietrza. Z kolei przy czyszczeniu na mokro wykorzystuje się środki chemiczne oraz gorącą parę. Klimatyzację należy czyścić gruntownie, zlecając to firmie zajmującej się serwisem klimatyzacji, przynajmniej dwa razy do roku, najlepiej na przełomie września i października oraz marca i kwietnia.

Pamiętajcie o odpowiednim ustawieniu strumienia powietrza i prędkości przepływu

prawidłowe ustawienie przepływu powietrza

Czystość klimatyzacji, regularne serwisowanie czy racjonalne ustawianie temperatury ma wpływ na jej prawidłową pracę, a tym samym zdrowie użytkowników. Ponadto warto pamiętać, by odpowiednio ustawiać strumień powietrza i prędkość przepływu. Zimny nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na użytkowników klimatyzacji, gdyż to negatywnie wpływa na zdrowie. Dlatego przy montażu klimatyzacji i urządzeń klimatyzacyjnych niezwykle ważne jest odpowiednie umiejscowienie jednostek wewnętrznych. W optymalnym układzie strumień zimnego powietrza powinien najpierw wymieszać się z ciepłym. Ponadto prędkość przepływu nie powinna przekraczać 0,2 m/s. Dzięki temu można uniknąć przeciągów i przeziębień.

Optymalna wilgotność powietrza w domu jest ważna

Użytkując klimatyzację należy zwrócić uwagę także na wilgotność powietrza. Powinna wynosić pomiędzy 40 a 60%. Im temperatura na zewnątrz jest wyższa, tym wilgotność powinna być niższa. Warto więc zaopatrzyć się w klimatyzator z możliwością regulacji wilgotności.

Czy klimatyzacja w mieszkaniu jest zdrowa? Odpowiednia jakość klimatyzacji, czyli jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, prawidłowy montaż, racjonalne użytkowanie, a także regularne przeglądy i czyszczenie sprawiają, że klimatyzacja w mieszkaniu nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *