5 nieoczywistych rzeczy od których zależy rodzaj klimatyzacji 

Udostępnij

Jaka klimatyzacja, jaki klimatyzator do 3,4,5 pokojowego mieszkania?

Pytacie często o to, jaka klima do mieszkania, ewentualnie do domu, który ma cztery lub pięć pomieszczeń będzie odpowiednia. Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie a Klientów zwykle zaskakuje fakt, że ilość pomieszczeń to tylko jeden z wielu czynników branych pod uwagę. Zasada, że stosuje się jedną jednostkę wewnętrzną jest bardzo ogólna i jest to tylko wstępna wytyczna. Kolejne to:

Powierzchnia okien

kierunek na który wychodzą okna a wybór klimatyzacji

Duża powierzchnia okien wpływa na większą przenikalność promieni słonecznych, choć oczywiście wszystko zależy od miejsca ich usytuowania. Aby nie trzeba było wybierać klimatyzatora o większej mocy, najlepiej zastosować przesłony na okna, które ograniczą nagrzewanie się wnętrza. Można także wybrać specjalne folie zaciemniające. Dobrym wyborem w przypadku dużych przestrzeni przeszklonych są oczywiście rolety zewnętrzne. Powinny być one zasunięte, gdy klimatyzacja jest włączona.

Na którą stronę wychodzą okna?

kierunki świata

Jak wiadomo są takie kierunki, gdzie słońce w ciągu dnia operuje krótko i jest sporo cienia, są i takie, gdzie przenika do wnętrza przez większość dnia. Na pewno okna od strony południowej, zwłaszcza jeśli są duże powinny być przesłonięte, gdy klimatyzacja jest włączona, gdyż w ten sposób można ograniczyć pobór prądu, a tym samym koszty użytkowania klimatyzacji. Najmniej słońca analogicznie będzie wpadać od strony północnej, zatem należy rozważyć montaż klimatyzacji właśnie na północnej ścianie. Chodzi tu oczywiście o jednostkę zewnętrzną. Odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną powinna być jak najmniejsza, to ułatwia poprowadzenie przewodów instalacji chłodniczej, elektrycznej i grzewczej.

Godziny użytkowania pomieszczenia

Jeśli pracujesz w domu i pomieszczenie, którego używasz jest w takim miejscu że jest dobrze nasłonecznione w godzinach pracy – wtedy potrzebujesz silniejszej jednostki. W przypadku silnego nasłonecznienia należy wybrać klimatyzator o mocy zwiększonej o 20 do 40% w stosunku do danej powierzchni użytkowej, zakładając że 1kW przypada na 10 m2. Jeśli dużo przebywasz w danym pomieszczeniu potrzebujesz efektywne działającej jednostki wewnętrznej, a nawiew musi być skierowany w miejsce, w którym najczęściej przebywać.

Plan mieszkania i skomunikowanie ze sobą pomieszczeń

planując rodzaj klimatyzacji weź pod uwagę plan i rozkład pomieszczeń

W jednym mieszkaniu może znajdować się jedna jednostka wewnętrzna o mocy np. 7 kW albo kilka jednostek wewnętrznych połączonych z jednostką zewnętrzną. Wybór modelu split lub multi split powinien być podyktowany planem mieszkania i skomunikowaniem ze sobą pomieszczeń. Specjaliści są w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie przy danym układzie, a także najlepiej sprawdzające się urządzenia. Warto np. podkreślić, że w mieszkaniu na poddaszu ze skosami nie sprawdzi się jednostka ścienna typu split i trzeba będzie wybrać konsolową.

Funkcja pomieszczeń i preferencje użytkowników

Każda jednostka wewnętrzna w danym pomieszczeniu jest częścią układu klimatyzacji, jednak może pracować niezależnie od innych. To znaczy, że jej moc możesz ustawić według własnych preferencji. Niektóre osoby preferują spanie przy temperaturze 23 stopni, a inne wolą niższą temperaturę pomiędzy 18 a 20 stopni. Nowoczesna klimatyzacja umożliwia dostosowanie nawiewu do potrzeb.

relaks w godzinach popołudniowych

Przy wyborze klimatyzacji należy wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię użytkową, ale również godziny użytkowania pomieszczeń, ich rozmieszczenie, usytuowanie i wielkość okien. Wszystko to wpływa na efektywność klimatyzacji. Specjaliści są w stanie po oględzinach mieszkania czy domu dopasować najbardziej sprawny system, który nie będzie generował dużych kosztów. Generalnie do 3,4 lub 5 pokojowego mieszkania o powierzchni 60 do 90 m2 zwykle wystarczy klimatyzacja o mocy chłodniczej 7 kW, choć oczywiście trzeba wziąć pod uwagę wszystkie zmienne.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *