Wawer, Bemowo czy Targówek. Czy to naprawdę wszystko jedno?

Dzień dobry, jestem z Warszawy i szukam dobrej firmy oferującej klimatyzację.

Ok, z Warszawy, ale skąd konkretnie?

W sierpniu 2017 pojawił się ranking dzielnic Warszawy, wykonany przez specjalistów z Morizon.pl, firmę z rynku nieruchomości. Brano pod uwagę kryteria stricte ekologiczne. To coś, co się może przydać w czasie poszukiwania klimatyzacji lub klimatyzatora do domu!

Co brano pod uwagę?

  • Poziom zanieczyszczenia powietrza
  • Łatwość dostępu do terenów zielonych
  • Ilość ścieżek rowerowych
  • Dostęp do produktów eko

Jakie dzielnice zajęły najwyższe miejsca?

6 Ursynów

Ursynów to chyba zamieszkana przez najwięcej osób dzielnica z top 6 rankingu. W zestawienie zajmuje wysoką pozycję dzięki rozwiniętej sieci sprzedaży eko-produktów jak  również sieci ścieżek rowerowych. Duże plusy to bliskość lasu kabackiego i obecność metra która ma ograniczać ruch samochodowy.

5 Żoliborz

Zielony Żoliborz.. no po prostu Żoliborz. Sporo dużych, nowych inwestycji, ale też jak wszyscy wiemy dużo terenów zielonych.

Jest tu też dużo sklepów z żywnością eko w tym słynny targ śniadaniowy. Werdykt: Zadowalający.

4. Bemowo

Bemowo także jest bardzo zielone, mocno oddalone od centrum. Brak szerokiego dostępu do żywności eko.

Za to jest rozwinięta sieć ścieżek rowerowych i co ciekawe czystsze powietrze niż na większości terenu Warszawy.

3. Rembertów

Rembertów to lasy, czyste powietrze i bliskość natury.

Jest mało ścieżek rowerowych czy sklepów z żywnością eko. Ale to paradoksalnie dlatego, że są mniej potrzebne niż w centrum miasta. Nie mamy wielu klientów z tej dzielnicy.

2. Wawer

Wawer jest dzielnicą o czystym powietrzu i dużej ilości terenów zielonych. Podobnie jak w przypadku Rembertowa, nie ma dużo ścieżek rowerowych czy punktów z ekologicznymi produktami rolnymi. Największym atutem jest bliskość Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

1 .Wesoła

Wesoła jest w znacznym procencie porośnięta przez las sosnowy który korzystnie działa na zdrowie. Lasy mają niewielkie znaczenie dla mikroklimatu i dużo większe dla lokalnego bilansu wodnego, dzięki któremu staje się zaporą przeciwpowodziową.

Jednak prawdziwie znaczący jest wpływ lasu na możliwość relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Czy wiedzieliście że lasy iglaste działają uspokajająco i korzystnie na układ oddechowy, a przebywanie w nich korzystnie działa na ciśnienie krwi? Natomiast lasy liściaste wpływają pobudzająco na układ nerwowy, zmniejszają zmęczenie i pobudzają krążenie krwi.

A co z dalszymi miejscami rankingu?

Znalazły się na nich Ursynów, Śródmieście, Targówek, Włochy, Ursus, Bielany, Ochota, Praga Południe, Białołęka, Wola, Mokotów, Praga Północ i Wilanów.

Źródło: Morizon, całość dostępna tutaj.

Zgadzacie się z tym rankingiem? A co sądzisz o Twojej dzielnicy?

Oczywiście nie istnieją specjalne klimatyzatory dostosowane do różnych rejonów. Zróżnicowanie terenów w ramach jednego miasta (to prawda że stolicy) jest tylko potwierdzeniem, że klimatyzację (na przykład proporcje użycia metod naturalnych/mechanicznych) należy dostosować do Twojego miejsca zamieszkania i stylu życia. Zatem wpisując w wyszukiwarkę sieciową hasło klimatyzacja warszawa czy podobne, weź pod uwagę, że wyszukane rozwiązania mogą nie być tak samo dobre dla wszystkich.

0 Responses

  1. […] Wesoła jest wieść że zwyciężyła Wesoła. Szerzej o rankingu dzielnic Warszawy pod kątem pro-ekologiczności i lokalnego mikroklimatu piszemy tu: […]

Zostaw komentarz