Od drukowania do klimatyzacji i z powrotem – historia zatoczyła koło

Udostępnij

Willis Haviland Carrier

urodził się w stanie Nowy Jork w 1876 roku. Swoją karierę rozpoczął w roli nauczyciela w szkolnictwie podstawowym. Następnie pracował jako inżynier w firmie projektowej zajmując się między innymi projektowaniem agregatów do osuszania i ogrzewnictwa. Jego pasją było zgłębianie technik obliczeniowych stosowanych w ogrzewnictwie.

rekuperacja

Wynikiem prac zespołu pracującego pod kierownictwem Carriera było opracowanie tablic określających własności pary wodnej pod kątem jej wpływu na procesy technologiczne, na przykład na rozciągliwość papieru w drukarni co usprawniało proces druku.

W wyniku usprawnień będących skutkiem jego prac, firma w której pracował rozpoczęła finansowanie badań nad możliwością wpływu na wilgotność powietrza.

Efektem było uruchomienie pierwszego na świecie urządzenia uznawanego za

klimatyzator

służyło ono właśnie do kontrolowania wilgotności w drukarni, co spowodowało zmniejszenie ilości reklamacji wynikających z błędów drukarskich. Miało to miejsce 17 lipca 1902, a data ta jest uważana za dzień narodzin klimatyzacji.

Carrier w końcu założył własną firmę, istniejącą do dziś pod nazwą Carrier Corporation.

Można powiedzieć że historia zatoczyła pełne koło, dziś bowiem części do klimatyzacji można drukować na drukarkach 3D i przemysłowo je uzyskiwać w analogicznych procesach.

CIEKAWOSTKI O KLIMATYZACJI:

  • Czy wiecie że klimatyzacja (pomysł na nią) miała premierę w 1902 roku i tym samym ma już prawie 100 lat? Jeszcze za czasów Kongresu Wiedeńskiego (1815) Francuz Jeanne Shabannes opatentował metodę w Wielkiej Brytanii. Projekt czekał jednak na realizację do 1902 roku.
  • Klima miała spektakularną premierę w 1924 roku. kiedy zamontowano ją na stałe w domu towarowym w Detroit, sprawiło to ogromny napływ klientów i trwały wzrost sprzedaży.
  • Po raz pierwszy klimatyzację w samochodzie zamontowano w Cadillacu. Był to 1930 rok.
  • Początki klimatyzacji nie były związane z komfortem: Pierwsze urządzenie przypominające klimatyzację zostało wynalezione przez Willisa Havilanda Carriera w 1902 roku, ale jego głównym celem nie było chłodzenie powietrza dla komfortu ludzi. Zostało ono zaprojektowane w celu kontrolowania wilgotności w drukarni, co pomagało w poprawie jakości druku i szybkości produkcji.
  • Klimatyzacja przyczyniła się do rozwoju kinematografii: W latach 20. i 30. XX wieku, kiedy klimatyzacja w budynkach była jeszcze rzadkością, kina były jednymi z pierwszych miejsc publicznych, które ją zainstalowały. To sprawiło, że kina stały się popularnym miejscem ucieczki przed letnim upałem, co z kolei przyczyniło się do wzrostu popularności filmów i rozwoju przemysłu filmowego.
  • Wpływ na architekturę budynków: Przed wynalezieniem klimatyzacji, wiele budynków projektowano z myślą o maksymalizacji przepływu powietrza i naturalnym chłodzeniu. Wysokie sufity, okna z żaluzjami, werandy i inne elementy architektoniczne były powszechne. Po wprowadzeniu klimatyzacji, projektanci zaczęli tworzyć budynki z mniejszą ilością okien, co zmieniło krajobraz architektoniczny wielu miast.
  • Klimatyzacja a globalne ocieplenie: Chociaż klimatyzacja przynosi ulgę w gorące dni, ma też swoje negatywne strony. Systemy klimatyzacyjne zużywają dużo energii elektrycznej, co przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Ponadto, niektóre starsze systemy klimatyzacyjne wykorzystują chłodziwa, które mogą być szkodliwe dla warstwy ozonowej.
  • Klimatyzacja w samochodach: Pierwsze samochody z klimatyzacją pojawiły się w latach 30. XX wieku, ale były to bardzo nieefektywne i kosztowne systemy. Dopiero w latach 60. klimatyzacja stała się bardziej dostępna i popularna w samochodach. Obecnie większość nowych pojazdów jest wyposażona w klimatyzację jako standardowe wyposażenie.
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *